ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 22:31

Erdoğan: Romanya’da ibadethane için gerekli adımlar atılıyor


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Romanya’da yaşayan Türklerin ve soydaşların ibadetlerini yerine getirmeleri noktasında mabet ve ibadethane için arsa taleplerinin yerine getirildiğini söyledi. Erdoğan, Romanya ile ikili ilişkilerin daha da ileri noktaya taşınacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan ile Romanya Başbakanı Viktor Ponta, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Romanya ile tarihe dayanan köklü ilişkilerin stratejik ortaklık ve NATO müttefikliği çerçevesinde sürdüğünü ifade eden Erdoğan, “Siyasetten ekonomiye, tarımdan kültüre, enerjiden savunmaya kadar fevkalade yakın bir ilişki içindeyiz. Romanya Avrupa Birliği(AB) üyelik sürecimize güçlü ve koşulsuz destek veren ülkeler arasında yer alıyor. Romanya'nın bu desteğini burada memnuniyetle ifade etmek durumundayım. Şunu da önemle vurgulamak isterim ki Romanya bizim Balkanlar'daki en büyük ekonomik ortağımızdır. Geçtiğimiz yıl itibariyle Romanya ile ekonomik hacmimiz 6 milyar dolara ulaştı. Öte yandan Romanya çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 7 bin civarında firmamız mevcut. Bütün bu veriler Romanya ile ekonomik ilişkilerimizin şu anda bulunduğu seviyeden çok daha ileri götürülmesi bakımından son derece umut vericidir.” dedi.

Romanya’da sayıları 18 bini bulan Türk vatandaşının ve 70 bin civarında soydaş olduğuna dikkat çeken Başbakan Erdoğan, “Bunlar iki ülke arasında insani ve kültürel bir köprü oluşturuyor. İki halk arasında sosyal münasebetlere de güç katıyorlar. Özellikle bu anlamda Romen makamlarının azınlıklara yönelik yapıcı tutumunu takdirle karşıladığımızı ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan şöyle devam etti: “Gerek Köstence’de gerek Bükreş'te şu anda orada yaşayan soydaşlarımızın inançlarını yerine getirme noktasındaki ibadethane noktasında, arsa taleplerine değerli mevkidaşım bu konuda orada gerekli çalışmayı yapıp ve oradaki müftümüzün de kendilerinin uygun gördüğü yeri kendilerine tahsis için gerekli adımları atmış bulunuyorlar.”

İkili görüşmede Romanya Başbakanı Ponta ile ilişkilerin gündeminde yer alan çeşitli konuları ele aldıklarını kaydeden Erdoğan, “Ağırlıklı olarak enerji konusunda neler yapabiliriz, bunları konuştuk ve yine vize konusunu ele alarak, bunu daha da ileri nasıl götürebiliriz, bunları görüşme imkanımız oldu. İkili ve çok taraflı platformlardaki işbirliğini, ulaşımda da nerelere varabiliriz, ne gibi işbirlikleri yapabiliriz, bu konuda görüşme imkânımız oldu. Ve ben bu aramızdaki ilişkilerimizin çok daha hızla geliştirilmesi konusundaki hassasiyetimi kendileriyle paylaştım ve bu ziyaretin iki ülke arasında da çok çok hayırlı olacağına olan inancımı da burada ifade etmek istiyorum.'' diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER