ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 20:17

Erdoğan-Ponta ortak toplantı düzenledi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni açıklanan İlerleme Raporu'nu daha iyi niyeti bir ilerleme raporu olarak gördüklerini belirterek, "Tabii katılmadığımız yerler yok değil. Fakat en azından bu son demokratikleşme paketiyle ilgili yapmış olduğumuz açıklama ve bununla ilgili idari noktada attığımız adımlar, şimdi de biliyorsunuz yasal olarak yasal süreci kapsayacak adımlarımız var. Bunlar AB'de çok ciddi bir olumlu ses getirdi ve bunlar İlerleme Raporu içerisinde de zaten kendini hissettiriyor" dedi.
Erdoğan ile Romanya Başbakanı Viktor Ponta, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
Başbakan Erdoğan, toplantıda bir gazetecinin, "Yeni süreçte AB ve Türkiye ilişkileri nasıl ilerleyecek? Uzun zamandan beri siyasi nedenlerden dolayı fasıllar açılamıyordu. Yeni rapora nasıl bakıyorsunuz ve bundan sonra süreç nasıl devam edecek?" şeklindeki soruları üzerine, şunları kaydetti:
"Yeni açıklanan İlerleme Raporu'na bakarsak daha iyi niyeti bir ilerleme raporunu görüyoruz. Tabii katılmadığımız yerler yok değil. Fakat en azından bu son demokratikleşme paketiyle ilgili yapmış olduğumuz açıklama ve bununla ilgili idari noktada attığımız adımlar, şimdi de biliyorsunuz yasal olarak yasal süreci kapsayacak adımlarımız var. Bunlar AB'de çok ciddi bir olumlu ses getirdi ve bunlar İlerleme Raporu içerisinde de zaten kendini hissettiriyor. Öyle zannediyorum ki, bundan sonraki süreçte de özellikle Fransa'nın ve son dönemde seçim sonrası Sayın Merkel'in de bu konudaki yaklaşımı çok daha önemli olacaktır. Biz şu anda Merkel'in de güvenoyundan sonra, hükümeti kurmasından sonra bir davetini bekliyoruz. Kendilerinin böyle bir ifadesi oldu şahsıma. Bu ziyaretlerde de bu konuları tekrar ele alacağız."
Bu dönemin çok daha isabetli, çok daha iyi olacağı kanaatini taşıdığını vurgulayan Erdoğan, "Bu konuda gerek Dışişleri Bakanlığımız olsun, gerek AB'den sorumlu Bakanlığımız olsun yoğun bir çalışmanın içerisindeler. Biz de aynı şekilde bu yoğun çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye'nin dostları olan ülkeler de bu konuda gerekli destekleri vermek suretiyle heralde çok hızlı bir süreç başlatacağız diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER