ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2014 Cuma 20:59

Erdoğan, New York’taki zirveye katılacak

Erdoğan, New Yorktaki zirveye katılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta düzenlenecek olan İklim Değişikliği Zirvesine katılacak.


Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu marjında 23 Eylül 2014 tarihinde New York’ta düzenlenecek olan İklim Değişikliği Zirvesine, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un özel davetlisi olarak iştirak edecekleri kaydedildi.

Günümüzde insanoğlunun karşı karşıya bulunduğu en önemli sınamalardan biri olan iklim değişikliğinin, gerek ekolojik, gerek ekonomik açıdan olumsuz etkileri de beraberinde getirdiğine dikkat çekilen açıklamada, "Bu etkilerin ortadan kaldırılabilmesi için uluslararası toplumun dayanışma ve işbirliği halinde ivedilikle çözümler bulması gerekmektedir" denildi.

"İklim değişikliği ile mücadele uluslararası ve ulusal ölçekte doğru politikaların belirlenmesi ve uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çerçevede, 2020 sonrası iklim değişikliği rejimine ilişkin BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi altında sürdürülen müzakereler büyük önem arzetmektedir" denilen açıklamada, "BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un ev sahipliğinde düzenlenecek Zirveye 123 Devlet ve Hükümet Başkanı katılımlarını teyit etmiştir. Halen devam eden zorlu müzakere sürecine siyasi bir ivme kazandırılmasını amaçlayan bu zirvede, liderlerin ulusal ve uluslararası ölçekte atılacak adımlarla ilgili mesajlar vermeleri beklenmektedir.

Zirve’nin “Ulusal Eylem ve Hedef Duyuruları” konulu sabahki oturumunda hitap edecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız, öğleden sonra ise, Etyopya Başbakanı Sayın Hailemariam Desalegn ile birlikte “Eylem için Ekonomik Durum” temalı alt oturumun eş-başkanlığını yapacaktır" ifadelerine yer verildi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER