ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 14:09

Erdoğan: "Lafla bu iş yürümüyor"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de her gün kadınlar ve çocukların öldürüldüğünü belirterek, ''Maalesef bu, dünyanın dikkatini çekmeye yetmiyor. Lafla bu iş yürümüyor, icraat, uygulama istiyor. Böyle bir çifte standartla küresel bir hak mücadelesi inşa edilemez. Böyle ön yargılarla, kara propagandalarla küresel bir dayanışma inşa edilemez'' dedi.
    
Erdoğan, Hak-İş Konfederasyonu tarafından düzenlenen ''Küresel Kadın Emeği Buluşması''nda yaptığı konuşmada, ''Suriye halkının 2 yıldır, elinde her türlü savaş makinesi olan bir diktatör tarafından alçakça kıyımdan geçirildiğini'' ifade etti.
    
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile geçmişte ailece görüştüğünü anımsatan Erdoğan, ''Bir anda her şey değişti. Değiştiği anda, biz de kitabımızdan sildik attık. Çünkü halkına bu şekilde zulmedenler bizim dostumuz, arkadaşımız olamaz'' diye konuştu.
    
Başbakan Erdoğan, Suriye'de, 2 yılda hayatını kaybedenlerin sayısının 100 bine ulaştığına ve Türkiye sığınanların sayısının 250 bini bulduğuna işaret etti.
    
Suriye'deki iç karışıklık son buluncaya kadar Türkiye'ye sığınan Suriyelileri ağırlamaya kararlı olduklarını vurgulayan Erdoğan, bu iş için şu ana kadar 700 milyon dolar harcadıklarını ve harcamaya devam edeceklerini söyledi.
    
Başbakan Erdoğan, ''Suriye'de her gün kadınlar çocuklar ölüyor. Maalesef bu, dünyanın dikkatini çekmeye yetmiyor. Lafla bu iş yürümüyor, icraat, uygulama istiyor. Böyle bir çifte standartla küresel bir hak mücadelesi inşa edilemez. Böyle ön yargılarla, kara propagandalarla küresel bir dayanışma inşa edilemez'' değerlendirmesinde bulundu.
    
''Kadınları mutlu olmayan toplum, refah içinde olmaz''
    
Küresel ölçekte Doğu'nun kadınlarının, Batı'yı anlama çabaları kadar Batı'nın kadınlarının da Doğu'da yaşanan çok acı ve dramatik manzaraya karşı ortak bir mücadeleye girmelerini arzu ettiklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:
    
''Bir annenin acısını, feryadını, özellikle bir annenin evlat sevgisini en iyi yine anneler bilir. Bir kadının hissiyatını en iyi anlayacak olan yine bir kadındır. Erkeklerin egemen olduğu, aynı zamanda eşitsizliğin, savaş ve çatışmanın egemen olduğu bir dünyaya ancak anneler, kadınlar alternatif üretebilir. Örgütlü kadın mücadelesini, kadınların küresel hak mücadelesini çok ama çok önemsiyorum. Mısır'da, Tunus'ta, Cezayir'de, Fas'ta, Filistin'de, Suriye'de insanlık dışı vahşete karşı bütün toplumu arkalarında sürükleyen kadınları, tüm küresel meselelerde en ön safta görmeyi arzu ediyoruz. Haklarınızı alacaksınız, bundan hiç endişe etmeyin. Bize düşen, sizinle dayanışma içinde olmaktır, yol üzerindeki engelleri kaldırmak, mücadelenize yol açmaktır.
    
Biz, kadınlar için çözüm üreten değil kadınlarla birlikte çözüm üreten bir iktidarız. Biz, kadınlar için mücadele eden değil kadınlarla birlikte hareket eden bir hareketiz. İstanbul İl Başkanlığımdan bu yana kadınların siyasette en ön saflarda yer almasını istedim, hamdolsun başardım da. İstanbul'da nasıl kadınlarla başarılı olduysak Türkiye'yi büyütme mücadelesinde de hep kadınlarla birlikte olduk. Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette önce kadın dedik. Anayasa, yasalarda önce kadın dedik. Sosyal yardımları yaparken erkeğe değil kadına emaneti teslim ettik. Şehitlerimizin annelerini, eş ve çocuklarını öncelikle gözettik. Onları milli bir emanet olarak gördük ve her sorunlarıyla yakından ilgilendik. Engelli kardeşlerimizin çilekeş annelerini öncelikle gözettik. Onların hayatlarını kolaylaştıracak adımlar attık ve onlara asgari ücret dedik ve ödemeye başladık. Kimsesiz, yoksul hanım kardeşlerimizi gözettik, nakdi yardımlara başladık. Ayda 250 TL ve şu ana kadar 262 bin 353 kardeşimize bu ödemeyi yapıyoruz. Şu ana kadar yarım milyar ödeme yaptık. Siyasette, iş hayatında, bilim ve sanatta, sporda ve istihdamda farklı zemin hazırladık kadınlara.''
    
Şiddet mağduru kadınlar sahip çıktıklarını, şiddeti önlemeye ve cezalandırmaya yönelik etkili düzenlemeler yaptıklarını, şiddet nedeniyle evini terk etmek zorunda olan kadınlar için evler açtıklarını anlatan Erdoğan, ''Kadının mutlu olmadığı hiçbir toplumun refah içinde olabileceğine inanmıyoruz. Anneleri huzurlu olmayan bir toplumun huzurlu güvenli olabileceğine inanmıyoruz. Kadınların ve annelerin haklarını elde ettikleri toplumun tüm bireyleri umut dolu bir toplum meydana getirecektir. Bunu biliyor, bunun için mücadele ediyoruz.''
    
Erdoğan, çözüm sürecine kadınlardan destek istedi
    
Hak-İş'e özellikle demokratikleşme ve terörle mücadele konusunda verdiği destekten dolayı teşekkür eden Erdoğan, ''Bu desteğin artarak devamını diliyorum. Hak-İş'in yerel değerlerle evrensel değerleri harmanlayan anlayışının, demokratikleşme, Avrupa Birliği süreci ve terörle mücadelede hep yanımızda olduğuna ve olacağına inanıyorum'' dedi.
   
  Şu anda bir çözüm süreci içerisinde olunduğunu anımsatan Erdoğan, bu çözüm süreci içerisinde, 780 bin kilometrekarelik vatan toprağında, 81 vilayette, 76 milyon insanı ayırt etmeden, Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza, Boşnak, Arnavut ve Romanıyla hep birlikte el ele verilmesi gerektiğini vurguladı.
    
''Birliğimizi, beraberliğimizi bozmak isteyenlere kapıları kapayıp, bu işi bitirmeliyiz'' diyen Erdoğan, şunları kaydetti:
    
''Burada hanım kardeşlerimden çok şey bekliyorum. Çünkü eğer siz bir işe, 'dur' derseniz evvelallah o iş durur. Bu mücadelede sizin gücünüzü hisseden, gören, bilen bir başbakan olarak sizden özellikle bu desteği bekliyoruz ve hanım kardeşlerimizin sorunlarını çözmede katkısını aldığımız Hak-İş Kadın Komitesi'nin çok daha aktif biçimde dayanışma ve işbirliği içinde ortak çözüm süreçlerinde yer almasını diliyorum.''
    
Başbakan Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü de bir şölen havasında ve mesajlar vererek, Güneydoğu'da Siirt'te kutlayacaklarını bildirdi.
    
Konuşmasının ardından Erdoğan, kadın sendikacılara plaket verdi. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan da Erdoğan'a günün anısına bir hediye takdim etti. Erdoğan, daha sonra fuayede açılan sergiyi dolaşırken, kadınlarla sohbet etti. Erdoğan, Rizeli olduğunu söyleyen ve yazın kendisini köyüne davet eden bir kadın hemşehrisinin davetine olumlu karşılık verdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER