ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 20:23

Erdoğan: Kuş uçsa haberi olacak

Erdoğan: Kuş uçsa haberi olacak

Başbakan Erdoğan, Denizli'de partisinin mitinginde halka hitap etti.


AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kimse kusura bakmasın, tarafsızlık adı altında siyaset üstü olmak, siyaset üstü olmak adı altında devletin tarafını, statükonun vesayetin tarafını tutacak değiliz. Bizim tarafımız bellidir. Biz milletin tarafıyız. Biz milletin hizmetkarıyız. Cumhurbaşkanı statükonun bekçisi değildir, vesayetin koruyucusu değil; millet ve devletini kucaklaştırandır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyaları kapsamında havayoluyla Denizli’nin Çardak Havaalanı’na indi. Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan daha sonra karayolu ile Denizli’ye geçti.

İlk olarak Denizli Valiliği’ne geçen Başbakan Erdoğan, burada Vali Abdülkadir Demir’den çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra mitingin yapılacağı 29 Ekim Bulvarı’na hareket eden Erdoğan’ı Denizli ziyaretinde, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Genel Başkan Danışmanı İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Denizli milletvekilleri Mehmet Yüksel, Bilal Uçar ve Nurcan Dalbudak, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da eşlik etti.

KALABALIĞA GÜL SUYU SIKILDI

Başbakan Erdoğan, kürsüye gelmeden önce kalabalığın üzerlerine gül suyu püskürtüldü. Miting alanını kaplayan evlere Başbakan Erdoğan’ın dev posterleri asılırken, yazan yazılarda milli iradeye vurgu yapıldı.
Alkışlar eşliğinde kürsüye gelen Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşların mübarek Ramazan ayını tebrik etti. Vatandaşların kendisine gösterdiği ilgiye teşekkür eden Erdoğan, “En son 1 Mart’ta Denizli’ye gelmiştik. Denizli iftiralara kulak asmadı, şer ittifaklarına aldanmadı, milli iradeye sahip çıktı. Sandığa sahip çıktı. Başbakanına sahip çıktı. Bir kez daha sandıkta tarih yazdı. 30 Mart’ta Büyükşehir Belediye Başkanına verdiğiniz yüzde 45 oranındaki oy desteğine teşekkür ederim. Denizli artık büyükşehir. Söz verdik, sözümüzü tuttuk. Osman Zolan’a başarılar diliyorum. 5 yıl boyunca Denizli daha da büyüyecek. En ücra köylere kadar Denizli’nin çehresi daha da değişecek” dedi.

"VESAYETLERE SON VERDİK"

12 yıldır hem Denizli’yi, hem de diğer 80 vilayeti büyütmenin gayreti içinde olduklarını belirten Başbakan Erdoğan, “Şehirlerimizi, köylerimizi, ilçeleri değiştirdik. Ekonomisiyle, dış politikasıyla, demokrasisiyle çok farklı bir Türkiye’yi, yeni ve büyük Türkiye’yi sizinle inşa ettik. Önemli reformlar yaptık, çetelerle mücadele ettik, onların hakimiyetine son verdik. Vesayetlerin hepsine son verdik. Yolsuzlukla, yasaklarla, yoksullukla mücadele ettik. Ekonomisiyle, dış politikasıyla büyük bir ülke, bayrağıyla, devletiyle milletiyle daha onurlu ve gururlu bir Türkiye var. Geçmişte sürekli ver diyen hükümetler vardı, şimdi al diyen hükümet var. Geçen ay Almanya’nın Köln şehrine gittik, ardından Avusturya, ardından Fransa’daki vatandaşlarımızla kucaklaştık. Hepsi de büyüyen Türkiye’den yeni Türkiye’den gurur duyuyor. Büyük bir devletin vatandaşı olmanın haklı sevincini yaşıyorlar. Artık bu milletin evlatları dünyanın her yanında ‘Ben Türkiyeliyim’ diye göğsünü gererek bunu ifade ediyor. Sizin desteğinizle yeni bir Türkiye inşa ettik 12 yıl boyunca çok çalıştık, mücadele ettik. Yeni Türkiye’yi imar ettik. Eski Türkiye’nin tüm izleri henüz silinmedi. Tek parti CHP yönetiminin 27 Mayıs darbesinin, 12 Eylül darbesinin izleri henüz tam olarak silinmedi. Anayasayı değiştirmek için çok mücadele ettik. Ama yeni bir anayasa yapmak mümkün olmadı, muhalefet buna izin vermedi. Yeni Türkiye’ye yakışan bir anayasa yapmak için mücadelemiz sürecek” diye konuştu.

"TÜRKİYE’DE MUHALEFET SORUNU VAR"

Eski Türkiye’den bugüne gelen eski bir sorun daha olduğunu, bunun da muhalefet sorunu olduğunu kaydeden Erdoğan, “Türkiye gelişir dönüşürken muhalefet değişemedi, dönüşemedi. Yeni Türkiye’ye uyum sağlayamadı. Dış politikası, ekonomisiyle büyük bir Türkiye’nin maalesef büyük düşünen ufku olan bir muhalefet olmadı. CHP eski CHP. CHP eski Türkiye’yi özlüyor. Eski Türkiye’nin hayaliyle yaşıyor. Darbelerin, yasakların, yoksulluğun, yolsuzluğun olduğu, itibarı yıpranmış bir Türkiye hayal ediyor. Ne yazık ki MHP de CHP’nin vagonu olmuş durumda, kendi iradesiyle hareket edemiyor. CHP ne yaparsa MHP de onu yapıyor. Pensilvanya ne talimat veriyorsa onu yapıyor. HDP’nin durumunu zaten biliyorsunuz. Türk bayrağını kendi kongrelerinde asamayacak kadar düşmanlar. Kendi iradesiyle siyaset yapmak yerine emir ve talimatla işi götürmeye çalışıyor. Bunlar arazide niye yoklar, neredeler? Adeta saklambaç oynuyorlar. 30 Mart’tan sonra kendilerine bir çatı aradılar, gittiler o çatının altına saklandılar. Hiçbir yerde yoklar. Oradan oraya dilekçe verip, hakaret ederek işi idare etmeye çalışıyorlar. Ana muhalefetin genel müdürü bana yine küfürler yağdırdı. Ey Kılıçdaroğlu, benim aldığım edep dersi sana aynı dilde cevap vermeye müsaade etmez. Biz siyaseti böyle öğrendik, siyaseti de böyle yaptık. Böyle yaptığımız için milletimiz 8 seçimdir bizi iktidardan indirmiyor. Biz biliyoruz ki, kem söz sahibine aittir. Bunlar Gezi’de de aynı şeyleri yaptılar. Varsın yapsınlar. Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz. Biz sadece rükuda eğiliriz. Başka asla. Bizde kula kulluk yok, sadece Hakka kulluk var. Zaten kula kul olanlarla yolumuz ayrılıyor, Hakka kul olanlarla beraber yürüyoruz. Bütün bunların karşısında büyük yeni Türkiye’yi özleyen, hayal eden ve gerçekleştiren bir AK Parti var. AK Parti vizyonu, ufku olan bir partidir. AK Parti milletin kurduğu, millete ait bir partidir” açıklamasını yaptı.

"BİZ MİLLETİN TARAFIYIZ"

Eski Türkiye’den bugüne gelen bir meselenin de cumhurbaşkanlığı meselesi olduğunu belirten Erdoğan, “27 Mayıs darbesiyle birlikte cumhurbaşkanı makamına milletin karşısına koydular. Devlet ve millet ayrı olmayacak, kucaklaşacak dedik. Artık cumhurbaşkanını bizzat millet seçecek dedik. Türkiye yüzde 69 oy oranıyla bunu destekledi. Yüzde 59 oy oranıyla buna evet diyen Denizli halkının karşısına CHP, MHP zihniyeti ve diğerleri nasıl gelecekler? Denizlili kardeşlerimden hangi yüzle adaylarına oy isteyecekler? Diyorlar ki Erdoğan büyük imkanlarla bu yarışa girdi. 5 parti bir araya gelip bir aday çıkardılar. Şu anda bütün medya gruplarıyla, yandaşlarıyla bir araya geldiler. Mesele bu. Biz de milletimizle yola çıktık. Eski Türkiye’den kalma bir sorun daha ortadan kalkıyor. 10 Ağustos’ta cumhurbaşkanını millet seçecek. Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı diyorlar, siyasetin dışında olmalı diyorlar. Niye? Cumhurbaşkanı bu cumhurun bu milletin başkanı değil mi? Cumhurbaşkanı ayrı, cumhur yani halk ayrı olabilir mi, devlet, millet ayrı olabilir mi? Cumhuriyet ile cumhur arasında mesafe olabilir mi. Bugüne kadar gelmiş hangi cumhurbaşkanının hangisi tarafsızdı. Hepsinin de bir siyaseti vardı, bir tarafı vardı. Kimileri milletin tarafını tuttular, kimileri devletin tarafını tuttular. Kimse kusura bakmasın, tarafsızlık adı altında siyaset üstü olmak, siyaset üstü olmak adı altında devletin tarafını statükonun vesayetin tarafını tutacak değiliz. Bizim tarafımız bellidir. Biz milletin tarafıyız. Biz milletin hizmetkarıyız. Cumhurbaşkanı statükonun bekçisi değildir, vesayetin koruyucusu değil, millet ve devletini kucaklaştırandır. Siz destek verirseniz, oy verirseniz bizi bu göreve tayin ederseniz, sizin tarafınızda olacak, yine milletim için koşacak ve koşturacağım” ifadelerini kullandı.

’ÇATI ADAY’A ELEŞTİRİ

İsim telaffuz etmeden Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na göndermede bulunan Erdoğan, “Bir Cumhurbaşkanı adayına soruyorlar ‘Siz bu karayollarını ne yapacaksınız’ diye. Verdiği cevap ‘O benim işim değil’. Niye? Çünkü siyasetin insan yönetme sanatı olduğunu, insana hizmetkar olma sanatı olduğunu bilmeyenden cumhurbaşkanı olmaz. Anayasamızda cumhurbaşkanı tanımlanırken, yürütmenin başı deniyor. Bu ülkede kuş uçsa cumhurbaşkanının bundan haberi olacak. Sen Babadağ’ın, Çivril’in yolları nedir, Denizli Manisa bağlantısı nedir, Aydın Denizli bağlantısı nedir bilmiyorsan senden bir şey olmaz. Onun için biz koşacağız, suyuyla da, yoluyla da, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bitirilmesiyle de ilgileneceğiz. Kocaeli Dilovası’ndan Karamürsel’e köprünün yapımıyla da ilgileneceğiz, yeni köprüler, boğazın altından yeni çift katlı tüp geçitleriyle de ilgileneceğiz. Havaalanlarının sayısını arttıracağız. 12 yıldır yaptığımız hiçbir yatırım yarım kalmayacak. Biz cumhurbaşkanı makamını dinlenme makamı olarak görmüyoruz. Orası istirahat değil hizmet makamı. Türkiye’nin ekonomi, dış politikasında demokratikleşme adımlarında AB adaylık sürecinde hiçbir değişiklik olmayacak. Seçilmiş bir cumhurbaşkanı, bir başbakan uyum içinde Türkiye’yi şaha kaldıracağız. Başbakan olarak Denizli’nin tüm meseleleriyle ilgilendim. Belediye başkanlıklarını bize verdiniz. İnşallah cumhurbaşkanı seçilirsek hem şahsım cumhurbaşkanı olarak, hem de yerimize gelecek başbakan yine Denizli ve 81 vilayet için çalışacak. 12 yılda hem Türkiye’ye, hem ülkeye büyük yatırımlar kazandırdık. Denizli’ye eski rakamla 9 katrilyon TL yatırım yapıldı. Antalya-Denizli hızlı tren çalışmalarını başlattık. Cumhurbaşkanı görevim boyunca Denizli’deki tüm yatırımların hizmetlerin takipçisi olacağım. Hiçbir eser yarım kalmayacak. Cumhurun başkanı millete hizmet yolunda koşmalı, terlemeli, bu can bu tende oldukça bu ülkeye hizmet yolunda devam edeceğiz. Paralel yapıyla mücadele yeni dönemde de devam edecek. Onların okullarından çocuklarınızı alın. Devletin okulları bize yeter. Türkiye’ye millete kumpas kurmaya çalışan bu hain yapıya, siz 30 Mart’ta dersini verdiniz. Sizden aldığımız yetkiyle bunlara karşı hukuk içinde gereğini yapıyoruz, yapacağız” şeklinde konuştu.

"BİZİM DAVAMIZ HİZMET DAVASIDIR"

Çözüm ve kardeşlik sürecinin aynı kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
“Bayrağımız, ortak değerlerimiz üzerinden tahrik ve sabotajlara girmek isteyenlere prim vermeyecek, onların tahriklerine aldanmayacağız. 77 milyon kardeş olarak yolumuza devam edeceğiz. Bir olacağız, diri olacağız. Yaradılanı Yaradan’dan ötürü seveceğiz. Tek bir davamız olacak o da millete hizmet davasıdır. Oturan değil, koşturan bir cumhurbaşkanı olacak. Hak için, halk için çalışan, didinen bir cumhurbaşkanı göreceksiniz. Bizim kutlu davamızın adı millete hizmet davasıdır. Bizim kutlu yolculuğumuz millete hizmet yolculuğudur.”

"HERKES SANDIĞA GİTSİN"

10 Ağustos’ta sandıklarda tarih yazılacağını söyleyen Erdoğan, “Hepinizin sandığa gitmesini ve kapı kapı çalışmanızı istiyorum. Tatilde olanları muhakkak geri çağırın. Bu büyük tarihi olaya şahitlik etmenizi, yarın evlatlarınıza o tarihi olayda benim de oyum var diyeceksiniz. Bu tarihi olayda sizin de mührünüzün olmasını istiyorum” diye konuştu.

SANATÇI MURAT GÖĞEBAKAN’A DUA İSTEDİ

Erdoğan, konuşmasının sonunda rahatsızlığı olan ve bir süre önce ziyaret ettiği sanatçı Murat Göğebakan için de dua istedi.

Konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, vatandaşlara cumhurbaşkanlığı adaylığı için bastırılan tişörtleri ve karanfil dağıttı. 35 derece sıcaklığın bulunduğu alanda Erdoğan’ı yaklaşık 6 bin kişi takip etti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan daha sonra Adalet Parkı’nda Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen iftar programına katılacak.KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER