ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2014 Salı 18:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Italya Başbakanı ile bir arada

Erdoğan, Italya Başbakanı ile görüştü

BM Genel Kurulu’na katılmak üzere ABD’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile görüştü.


BM Genel Kurulu’na katılmak üzere ABD’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile görüştü.

New York’taki Birleşmiş Milletler binasında bir araya gelen Erdoğan ve Renzi’nin ikili ilişkilerin yanı sıra uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunduğu kaydedildi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından elde edilen bilgiye göre görüşmede Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinin gündeme geldiği dile getirildi. Görüşmede Erdoğan’ın AB üyeliğinin Türkiye’nin öncelikli konuları arasında olduğuna dikkat çektiği ve İtalya’ya bu konudaki desteklerinden dolayı teşekkür ettiği ifade edildi. İtalya Başbakanı Renzi’nin ise Türkiye’nin tam üyeliğinin Avrupa Birliği’ni daha da güçlendireceğinin altını çizdiği belirtildi.

Irak, Suriye ve Libya’daki son gelişmelerin masaya yatırıldığı görüşmede, İtalya ve Türkiye arasında savunma sanayiinde işbirliğinin de ele alındığı kaydedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Renzi’yi Türkiye’yi ziyarete davet ettiği görüşmede, her iki lider de Türkiye-İtalya Hükümetler Arası Zirve Toplantısı’nın önümüzdeki aylarda gerçekleştirilmesini önemsediklerini vurguladı.

Öte yandan, görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da eşlik etti.

 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER