ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 16:32

Erdoğan: "Çakma zihniyetle yürümüyoruz"

Erdoğan: "Çakma zihniyetle yürümüyoruz"

Başbakan Erdoğan Gaziosmanpaşa'da katıldığı kentsel dönüşüm programında yine muhalefete yüklendi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bedeli ne olursa olsun kentsel dönüşümden geri adım atmayacaklarını söyledi. Erdoğan, “Bu ülkede, halkımızın ruh köküne hitap eden zihniyetle yürüyoruz. İnşallah bu süreç boyunca Türkiye’nin yeni şehirlerini inşa edecek, parmakla gösterilmemizi sağlayacak iş yerlerimizi kuracağız.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm programına katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, bugün başlatılan dönüşüm programında toplam 33 bin 529 adet bağımsız bölümün kentsel dönüşümünün başlatıldığını söyledi. 400 bin bağımsız konut ve dükkanın dönüşümünü başlatmayı hedeflediklerini belirten Erdoğan, “Binaları yıkıyoruz. Modern konutlar inşa etmek için yıkıyoruz. Daha yaşanabilir alanlar oluşturmak için yıkıyoruz. Biz onarılması mümkün olmayan çatlakların üzerini kapatmıyoruz. Biz yıkıyoruz, yeniden yapıyoruz. Daha iyisini daha modernini inşa ediyoruz." diye konuştu.

'GÖKDELENLER DİKMEYİN!'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar başta olmak üzere bütün belediye başkanlarına seslenen Erdoğan, “Fevkalade bir hal olmadıkça bu tür yapılarda gökdelenler dikmemeliyiz. Zemin artı 4, zemin artı 5 bunun üzerine çıkmamalıyız. Zemin artı 15 bu tür binalar değil. Biz kültürümüzden gelen derinliklere göre estetiğe önem vermiyoruz. İnsanoğlu toprağa yakın yaşamalı. Çocuklarımızın rahat inip çıkabileceği konutlar inşa etmeliyiz.” diye konuştu.

Tarihe kayıt düştüklerini anlatan Erdoğan, “Birileri şöyle demiş böyle demiş bizi ilgilendirmez. Biz tarihe kayıt düşüyoruz. Biz bu tarihi sizlerle beraber inşa ediyoruz. Bu kentsel dönüşüme karşı çıkanlar da var. Biz bedeli ne olursa olsun bunu gerçekleştireceğiz. Biz çakma zihniyetlerle yürümüyoruz. Bu ülkede halkımız ruh köküne hitap eden zihniyetle yürüyoruz. İnşallah bu süreç boyunca Türkiye’nin yeni şehirlerini inşa edecek, parmakla gösterilmemizi sağlayacak iş yerlerimizi kuracağız. Bir şehir sadece taş toprak çimento ile meydana gelmiyor. Ona insanı katmak gerekiyor. Onu kültürümüzle şekillendirmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER