ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 08:13

Erdoğan, BM Genel Sekreteri ile telefonla görüştü


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun arasında bu gece Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki gelişmeler hakkında bir telefon görüşmesi gerçekleştiği bildirildi.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, BM Genel Sekreteri Ban, Başbakan Erdoğan’ı telefonla arayarak, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde güvenliğin sağlaması amacıyla oluşturulan uluslararası barış gücüne, Türkiye’nin de Avrupa Askeri Misyonu çerçevesinde katkı sağlamasını arzuladıklarını belirtti. Başbakan Erdoğan ise Türkiye olarak Orta Afrika Cumhuriyeti’nde AB Askeri Misyonu’na katkıda bulunma konusuna ilişkin değerlendirmelerin halen devam etmekte olduğuna işaret etti.

Erdoğan, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde güvenlik durumunun bozulmasının ve insani krizin derinleşmesinin söz konusu ülkedeki Müslümanları da olumsuz etkilediğine de dikkati çekti. Başbakan Erdoğan, bu çerçevede, Orta Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun 9-10 Ocak 2014 tarihinde düzenlediği Encemine Zirvesinin akabinde kurulan yeni geçiş hükümetinin, inancı ne olursa olsun, tüm sivil halkın güvenliğini sağlamasının büyük önem taşıdığını da vurguladı. Edinilen bilgiye göre 15 dakika süren görüşme sırasında Erdoğan, Türkiye’nin Orta Afrika halkına yardım sağlamaya devam edeceğini de belirtti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER