ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 15:10

Erdoğan: "Bahçeli'nin açıklaması talihsizlik"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bir mitingde 'vur de vuralım öl de ölelim' tezahüratına verdiği 'onun da zamanı gelecek' cevabını eleştirdi. MHP ile aralarında temel bir fark olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, MHP Genel Başkanı'nın 'kalabalığın gazına gelip' böyle konuşmasını 'talihsizlik' olarak niteledi.

    Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, "Yavru muhalefetin genel başkanı Bursa'da miting yaptı, aynı seviyeye düşüp hakaretlere iftiralara hezeyanlara cevap vermeyeceğim. Bu yavru muhalefetin genel başkanı ile aramızda temel bir fark var ortaya koymak zorundayız. Kalabalıktan grup bir slogan atıyor 'vur de vuralım öl de ölelim'. Böyle bir slogan. Genel başkan da çıkıyor son derece sorumsuz şekilde 'Merak etmeyin onun da zamanı gelecektir' diyor. Bir siyasi sorumluluk taşıyan insana böyle bir ifade yakışır mı? Yani senin teröristin kötü, benim teröristim iyi mantığıdır bu mantık. Kime vuruyorsun kimi vuruyorsun, 'zamanı gelecek' dediğin zaman neyi ifade ediyorsun?" dedi.

    Erdoğan, eleştirilerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin karşılıklı bir özgüvene, dayanışmaya, huzur ve barış içinde yaşamaya ihtiyacı varken sen vurmanın da öldürmenin de zamanı gelecek diye böyle ifade kullanıyorsun. Geçmişte daha önceki siyasi partide mensubu olduğum partide bu tür sloganları atanlar olurdu. O zaman bulunduğum makam itibariyle bizim kitabımızda öldürmek yok der, ön keserdik. Çünkü 'biz vurmaya, öldürmeye değil biz hayat vermeye geldik' derdik. AK Parti olarak da gençlik kollarımıza hiçbir zaman teröre çanak tutacak bir mesaj vermedik. Tam aksine her zaman itidali tavsiye ettik. 'Sizin elinizde döner bıçakları, molotof kokteyli, taş sopa olmayacak' dedik. 'Siz bilgisayarla konuşacaksınız, bilgisayarla mesajınızı vereceksiniz. Bu şekilde geleceğe yürüyeceksiniz' dedik. Her zaman sağduyuyu soğukkanlılığı, ağır başlılığı tavsiye ettik. Çünkü benim milletimin buna ihtiyacı var. Bizim işimizin vurmaya kırmayla değil okumayla yazmayla öğretmeyle öğrenmeyle olduğunu anlattık."

    MHP Genel Başkanı'nın 'kalabalığın gazına gelip' böyle konuşmasını 'talihsizlik' olarak niteleyen Erdoğan, "Kullandığı bu dil 80 öncesinde öldürülen, 80 sonrasında idam edilen gençlerin hatıralarına açık bir şekilde saygısızlıktır. Bu dil, bu tavır, bu siyaset, Türkiye'nin ve milletimizin asla hayrına değildir. Kışkırtan, tahrik eden, ayrıştıran bir dildir. Türkiye'ye hizmet etmez birlik ve bütünlüğe hizmet etmez. MHP Genel Başkanı çatışmadan beslenen, öfkenin, nefretin, bölüp parçalanmanın dilinden beslenen bir siyaset izliyor. Yaşatmanın değil, ölmenin ve öldürmenin istismarından beslenen bir dil kullanıyor. Sebebi de açık; bu ülkede terör biterse MHP'ye istismar alanı kalmayacaktır. Bunu görüyor. Bu ülkede acılar sona ererse, MHP'ye kullanacak dil de kalmayacak. Şehit cenazeleri gelmese MHP'ye slogan atma zemini kalmayacak. Bunu bildikleri için altlarındaki zemin hızla kaydığı için Türkiye huzura ilerlediği için MHP son derece huzursuz." değerlendirmesi yaptı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER