ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 15:01

Erdoğan: Adaylık için partimize 6 bin 100 başvuru yapıldı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti olarak yerel seçimlerle ilgili çalışmalara başladıklarını söyledi. Erdoğan, “İl ve ilçelerimizde temayül yoklamaları devam ediyor. Şu ana kadar partimize il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 6 bin 100 başvuru yapıldı. AK Parti'de hiçbir aday vitrin aday değildir.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda konuştu. Kadınları başı örtülü ve başı açık diye ayrı tutan hiçbir zaman kendileri olmadığını anlatan Erdoğan, “Her zaman bizim için insan en başta insandır, en başta candır. Bizden önce gelen iktidarlar bu ülkede kadınımızı kızımızı başı açık başı örtülü diye ayrıma tabi tuttu. Başı örtülü olan okulların kapısından geri çevrilmiştir, bu ayrımcılık değil mi? Başı örtülü olan kamudan geri çevrilmiştir, bu ayrımcılık değil mi? Onlar insan değil mi, onlar can değil mi, bunlar bu ülkede olmadı mı? Bunları yaşamadık mı? Biz bunları hep yaşadık. Ailelerimiz de yaşadı. Okulların kapısında ailelerimiz gittiler nöbet tutular. Biz bunları yaşadık. Şu anda ana muhalefet çıkıyor, 'işte normalleşmeyi sağladık' diyor, ne sağladınız, bütün bunlar sizin iktidar döneminizde yaşandı. Bu ana muhalefet hala başka dünyada yaşıyor. Hala bazı konuşmalarında, bunu özgürlük olarak hala nitelemeyenler ana muhalefet içinde. Bunların hak hukuk diye bir anlayışı yok. AK Parti'nin bu noktada sıkıntısı derdi yoktur. Başı örtülü olanı da başı açık olanı da aynı hakka ve hukuka sahip insan olarak görürüz ve kendilerine hizmet etmeyi görev telakki ederiz. Bugüne kadar hepsinin hakkını savunduk, savunuyoruz, savunacağız.” diye konuştu.

"BAŞI AÇIK OLANLAR HANGİ HAKLARINI KAYBETTİ İSE GELSİN SÖYLESİN O HAKKI VERELİM"

Başı örtülü olarak okumanın, çalışmanın ve siyaset yapmanın önünü açarken hiç kimseye imtiyaz sağlamadıklarının altını çizen Erdoğan, “Kimseye imtiyaz sağlamıyor, ayrımcılık yapmıyoruz. Tam tersine insanlık dışı bir ayrımcılığı ortadan kaldırıyoruz. Yaptığımız budur. Bize şunu söylüyorlar; başı açık olanların haklarını da savunacak mısınız diyorlar. 11 yıldır başı açık olanlar hangi hakkını kaybetti? Gelsin söylesin, biz o hakkı da verelim. Kamuda görev, üniversite ve lisede okumaktan mı men edildi? Hangi özgürlükleri ellerinden alındı, bunu bize söylesinler, cevabımız net, bugüne kadar böyle bir ayrımın tarafı olmadık, böyle bir tasnifi asla kabul etmiyoruz." şeklinde konuştu.

30 Mart 2014’te yapılacak yerel seçim çalışmalarının başladığını, temayül yoklamalarının sürdüğünü anlatan Erdoğan, “Temayül aday belirleme araçlarından yalnızca biridir, kesin karar noktamız değil. Aday belirlerken yüzde yüz temayül ve anketi gözetmiyoruz. Hassasiyetle çok sayıda çalışmayı göz ününde alıyoruz. Birçok belde ve ilçede birçok parti formalite icabı aday ismi açıklıyor. AK Parti'de hiçbir aday vitrin aday değildir. Şu ana kadar başkan adayları sayısı 6 bin 100’ü buldu. Aday formalite icabı belirlenmiş değil.” diye konuştu.

Her bir adaya o beldenin, ilin, ilçenin müstakbel belediye başkanı olarak baktıklarını ifade eden Erdoğan, "Başkaları için aday belirlemek kolay olabilir, nasıl olsa seçilemeyecek diye boşlukları doldurabilir. Aday belirleme sürecinde çok sayıda kritere bakıyor ve yöntem kullanıyoruz. 1 Aralık tarihine kadar belediye ve il genel meclisi başvurularını uzattık." şeklinde sözlerini tamamladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER