ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 17:40

Erdoğan: "10 yılda çağ atladık"


 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ülkemize biz çağ atlattık, ancak 50 yıl sonra oluşabileceği düşünülen Türkiye'yi 10 yıl gibi kısa zamanda inşa ettik'' dedi.
    
Başbakan Erdoğan, AK Parti Mardin İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 7 Haziran 2011 tarihinde Mardin'de miting yaptıklarını hatırlatarak, seçimlerde Mardinlilerin desteğiyle demokrasi adına, Türkiye adına ve millet adına büyük bir başarı elde edildiğini söyledi.
    
Önümüzdeki dönemde Mardin'den çok daha büyük bir destek beklediğini, Mardin'in çok daha güçlü dayanışma içinde olması gerektiğini belirten Erdoğan, ''Mardin her zaman demokrasinin, hukukun, adaletin yanında olup, Türkiye'nin birlik ve beraberliğine omuz vermiştir'' diye konuştu.
    
Mardin'in 2007'deki halk oylamasında yüzde 95, 2010'daki halk oylamasında ise yüzde 94 oranında ''evet'' diyerek özgürlükten, adaletten, hakkaniyetten yana tavır sergilediğini anlatan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, ''Mardin, Türkiye'nin ileri demokrasi hamlesine, kalkınmasına, büyümesine güçlü destek sağlamıştır'' dedi.
    
Başbakan Erdoğan, İl Danışma Meclisi toplantısını tertipleyen AK Parti Mardin merkez ve ilçe teşkilatının tüm kademe çalışanlarına ve özellikle de sandık müşahitlerine teşekkür etti.
    
AK Parti'nin sandık esaslı çalışmayı gaye edinmiş bir parti olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:
    
''24 Ocak tarihinde kabinemizde bazı değişikler yaptık. Bu tazelenme, yenilenmeyle birlikte Mardinli bir kardeşimizi İçişleri Bakanı yaptık. İnanıyorum ki Mardinli bakanımız Sayın Güler, inşallah terörle mücadele noktasında bu sandık esaslı çalışmanın da hassasiyetini özellikle bilmesi bakımından, başta Mardin olmak üzere bölgede ve hassasiyet taşıyan diğer bölgelerde atılması gerekli, güvene dayalı adımları atacak ve çok daha sağlıklı inşallah bir seçimi önümüzdeki mart ve ardından da inşallah 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminde ortaya koyacaktır, ortaya koyacağız.''
    
Erdoğan, 2015 yılındaki genel seçimlere AK Parti'nin aynı iradeyle daha güçlü şekilde bütün tecrübesini ortaya koyarak gireceğine işaret ederek etti.
    
    ''Tarihi rekorların elde edildiği 10 yılı geride bıraktık''

    
 Mardin'de 8 Mart 2012'de 38 farklı eser ve hizmetin toplu açılışını yaptıklarını anımsatan Başbakan Erdoğan, Mardin'in bugün de tarihi bir gün yaşadığını, 29'u Mardin merkezde, 10'unu da Midyat ve Kızıltepe'de olmak üzere toplam 39 ayrı hizmet ve eserin açılışını gerçekleştirdiklerini anlattı.
    
''Cumhuriyetimiz, demokrasimiz, ekonomimiz adına büyük başarıların, tarihi rekorların elde edildiği 10 yılı geride bıraktık'' diyen Erdoğan, bugünden 10 yıl öncesine bakılınca Türkiye'de hiç kimsenin Türkiye'nin bu kadar büyük mesafeler kat edeceğini, tüm alanlarda böyle bir netice alacağını düşünmediğini söyledi.
    
   Sandık esaslı çalışma
    
     Sandık esaslı çalışma konusuna değinen Erdoğan, ''Türkiye genelinde şu anda toplam sandık sayısı 200 bin, bu ne demek- Türkiye genelinde bizim şu anda toplamda 1,8 milyon bir kadroya ihtiyacımız var. Çünkü, her sandıkta 9 tane görevlimiz olacak'' dedi.
    
Mardin'de de sandıkların asla boş bırakmaması gerektiğine işaret eden Erdoğan, ''Bir sandığa gidildiği zaman burada AK Parti'nin üyesi var mı, yok mu böyle bir soruyu dahi bizim sormamız gerekir'' diye konuştu.
   
  Her sandıkta 3 ilçe ana kademe, 3 kadın kolları, 3 de gençlik kolları üyesinin görevli olacağını belirten Erdoğan, sandık başkanının görevine gelmemesi halinde, sandık başına ilk gelen görevlinin o sandıkta başkanlık görevini de yürütebileceğinin teşkilata anlatılması gerektiğini söyledi.
    
Erdoğan, konuşmasına ara vererek, salonda AK Parti ilçe teşkilatları ana kademeden olanların ayağa kalkmasını istedi. Ayağa kalkanların sayısını yetersiz gören Erdoğan, AK Parti İl Başkanı Fide'den sayının neden yetersiz olduğunu sordu. Bunun üzerine salonda bulunan bazı kişiler güvenlik görevlilerince içeri alınmadıklarını, dışarıda çok sayıda ilçe teşkilatlarından partili bulunduğunu bildirdi. Başbakan Erdoğan da ilçe teşkilatlarında görevli olanların içeri alınmasını istedi.
   
  İl ve ilçe kadın ve gençlik kollarının ayağa kalkmasını isteyen Erdoğan, ''Gençlik kolları dökülüyor, sefalet'' dedi.
    
Erdoğan, konuşmasına kısa bir süre ara vererek, AK Parti İl Başkanı Fide'ye dönerek, ''İl Danışma Meclisi'ne kimlerin katılacağının formatı belli'' diye konuştu.
    
   ''Biz buralara durup dururken gelmedik, emeğin neticesinde geldik''
    
Konuşmasına kaldığı yerden devam eden Erdoğan, Mardin'deki bin 800 sandığın tümüne sahip çıkılması gerektiğini, parti görevlilerinin sandıklarda adete kuş uçurtmayacak şekilde çalışmak zorunda olduğunu belirtti.
   
  Sandıklarda sayım yapıldığında sandık görevlisinin resmi tutanaktan bir suret alarak sonucu ilçe başkanlığına, oradan il başkanlığına ve genel merkeze bildirmesi gerektiğini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
    
''Bunu niye söylüyorum- Bizim teşkilatımız bu ciddiyetle çalışsın, resmi neticeler belli olmadan parti teşkilatımız bizim Mardin'de ne kadar oy aldığımızı tespit eder, il teşkilatımızın kayıtlarına anında düşer. Bu zor değil, bunu yapan gerçekleştiren il başkanı olarak söylüyorum. İlk belediye başkanlığını kazandığım zaman, o zaman teşkilatımın ilk başkanıydım. Tabii karşımızdaki muhalefet bize göre görünüşte güçlü, iktidarı, parası, pulu olan partiler, karşımızdaki adaylar çok havalı, kendilerini öyle gösteriyor, televizyon desteği var, bize karşı destek yok ama bizim de teşkilatımız çok güçlü. O seçim kampanyamızda biz, seçim günü akşamı seçimi kazandığımızı biliyoruz ve bütün arkadaşlarımızın gözleri ışıl ışıl hamdediyoruz, seçimi kazandık diye. Gazeteler, televizyonlar geldiler 'ANAVATAN Parti'si seçimi kazandığını ilan etti, şampanyalar, votkalar patlatılıyor, siz burada neye seviniyorsunuz' dediler. Dedik ki gece 12'den sonra 1'e doğru oraların kapılarının kapandığını görürsünüz' dedik. Bunlar bize inanmadı. Hakikaten gece 12'den sonra onlar parti teşkilatının kapılarını kapadı, seçimi kaybettiklerini öğrendiler, biz seçimi kazanmıştık. Çünkü biz, sandık esaslı çalışmamızı yapmıştık. İlk defa bilgisayarı başarıyla kullanan parti biziz.''
   
  Erdoğan, ilk belediye başkanlığını kazandığı dönemde yaptıkları sandık çalışmasını bugün AK Parti'de de yapmaları gerektiğini belirterek, ''Yani şu sandıkta AK Parti üyesi yok denilmemeli'' dedi.
    
Teşkilat ana kademe yöneticileri, kadın kolları ve gençlik kolları yöneticilerinde seçmen kütüklerinin bulunması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, ''Mart 2014'e kadar bu listeler üzerinden siz çalışmanızı yapacaksınız, bu listeler üzerinden çalışmanızı yapmanız suretiyle o güne hazırlanacaksınız. Evvel Allah bu kadro, bu işi başarır. Biz buralara durup dururken gelmedik, emeğin neticesinde geldik'' dedi.
    
   ''Sessiz devrim''
     
Türkiye'nin son 10 yılda tasavvur dahi edilemeyen sıçramayı, kalkınmayı gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, Batılıların Türkiye'de yaşanan değişimi ''sessiz devrim'' olarak adlandırdığını söyledi.
   
  Erdoğan, ''Ülkemize biz çağ atlattık, ancak 50 yıl sonra oluşabileceği düşünülen Türkiye'yi 10 yıl gibi kısa zamanda inşa ettik. Gerek hükümet bazında, gerek yerel yönetimler bazında halkımızın emanetini hiçbir zaman yere düşürmedik, Allah'ın izniyle düşürmeyeceğiz. Emaneti layıkıyla taşıdık, halkımızın nazarındaki güvenimiz daha da arttı. Her seçimde halkımız çok daha güçlü şekilde destek verdi'' diye konuştu.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER