ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 14:35

Engin Altay: Kürt oylarını almaya yönelik hamle

Engin Altay: Kürt oylarını almaya yönelik hamle

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, çözüm sürecine ilişkin düzenlemelerin yer aldığı tasarıyı değerlendirdi.


CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, çözüm sürecine ilişkin düzenlemelerin yer aldığı tasarıyı, "Genel gerekçesi çok iddialı ama maddelerine baktığınızda hiçbir şey yok. Çözüme yönelik somut adım yok, sadece bu süreçte rol almışlara bir zırh getiriyor" diye değerlendirdi.

Altay, TBMM Başkanlığı'na bugün sunulan Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı'na ilişkin soruları yanıtladı.

Tasarının, bugüne kadar yürütülen çalışmalara yasal çerçeve getirdiğini ifade eden Altay, CHP olarak çözüme, barışa hep "evet" dediklerini, akan kanın durmasını istediklerini söyledi.

Altay, hükümetin, muhalefet partileri ve toplumun diğer kesimleriyle istişare etmeden yürüttüğü, bir proje, projeksiyon, adına çözüm süreci denilen bir süreç bulunduğunu belirtti.

"Tasarının genel gerekçesine baktığınızda çok iddialı ama maddelerine baktığınız zaman hiçbir şey yok" diyen Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece bugüne kadar yürütülen çalışmaları, yasal çerçeveye dayandırıyor ve bu çalışmalarda görev alan kişilere, hukuki bir zırh getiriyor. Tasarının 4. maddesinin 2. fıkrasındaki kanun kapsamında verilen görevleri yerine getiren kişilerin, hukuki, idari ve cezai sorumluluğu doğmaz hükmü, hukuk devleti ilkeleri bakımından sıkıntı yaratabilir. Bunun dışında tasarının diğer maddelerinde olumsuz bir şey yok, 'bu olmaz, nereden çıktı' diyeceğimiz bir şey yok. Sadece 4. maddenin 2. fıkrasındaki hukuki sorumluluğu ortadan kaldıran hüküm, hukuk devleti ilkeleri bakımından tartışmalı bir konudur. Çözüme yönelik somut adım yok, sadece bu süreçte rol almışlara bir zırh getiriyor. Tasarıda başka bir şey göremedik."

"Kürt oylarını almaya yönelik hamle"

Tasarını zamanlamasına işaret eden Altay, AK Parti'nin, seçim öncesi Kürt vatandaşlara yönelik bazen yasa, bazen yönetmelik, bazen genelge şeklinde taviz, vaatler verdiğini, adeta mavi boncuk dağıttığını savundu.

Altay, "Seçimden sonra verdiği sözü tutmadığı da Kürt vatandaşlarımızın da çok iyi bildiği konudur. Bir kaç defa aldatıldığını Kürt yetkililer de zaman zaman söylüyor. Zamanlaması cumhurbaşkanlığı seçimine, Kürt oylarını almaya yönelik bir hamle olarak değerlendiriyoruz" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER