ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Haziran 2014 Perşembe 21:08

Engin Alan yemin edecek

Engin Alan yemin edecek

MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan'ın tahliyesiyle, 24. Dönem parlamentosunda, cezaevinde hiçbir milletvekili kalmadı.


MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, "Anayasa Mahkemesi, bu ülkede rezil edilen yargıyı adına yetki kullandığı büyük Türk milletine itibar olarak iade etmiştir. Yüce mahkemenin başkanı ve sayın üyelerine bu nedenle teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Anayasa Mahkemesinin Balyoz Davası'na ilişkin ihlal kararının ardından Sincan Cezaevinden serbest bırakılan Engin Alan, tahliye sonrası evinin önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

"Meclise salı günü mü geleceksiniz" sorusunu Alan, "Artık bundan sonra Meclise ne zaman gelip gideceğim benim inisiyatifimde" diye yanıtladı.

Alan, "Bu gece evinizde uyuyacaksınız, neler hissediyorsunuz" sorusuna ise "Ben dağlarda yatmaya alıştım yatak aramıyorum" yanıtını verdi.

Arkadaşlarını, ailesini özlediğini belirten Alan, yaşadığı sitenin bir özelliği olduğunu, aynı kaderi paylaşan insanların bulunduğunu, tekrar onlarla bir araya gelmenin kendisini mutlu ettiğini vurguladı.

Alan, "Dört yıl geçti neler değişmiş" sorusunu, "Bana göre hiçbir şey değişmemiş, çok fazla değişen bir şey yok. Değişen şeyler var ama o değişenlerin neler olup ne olmadığını ileride konuşacağız" diye yanıtladı.

Engin Alan, "Anayasa Mahkemesi, bu ülkede rezil edilen yargıyı adına yetki kullandığı büyük Türk milletine itibar olarak iade etmiştir. Yüce Mahkemenin Başkanı ve sayın üyelerine bu nedenle teşekkürlerimi sunuyorum. Söyleyecek herkese sözümüz vardır, vakti zamanı gelince herkes nasibini alacaktır. Özellikle biz, cevap verme imkanına sahip değilken altını çizerek söylüyorum, bir anamıza küfretmedikleri kalan sizin camianızdakiler başta olmak üzere herkes nasibini alacaktır" diye konuştu.

Alan, şöyle devam etti:

"Biz, o kadar çile çekmiş insanlarız ki Guantanomo'ya da götürselerdi giderdim. Dışarıda olanlar bizden çok daha büyük acı çekti. Ailelerimiz, eşlerimiz, çocuklarımız, sevenlerimiz, silah arkadaşlarımız, onların acısı bizden çok oldu. Arkadaşlarımızı kaybettik, kanser oldular. Nasıl geri gelecek, kim geri çevirecekler bunu. Dolayısıyla bir hesabı da olacak. Bunu yapan ne kadar alçak varsa bu ülkenin gerçek hakim ve savcıları onurlu, haysiyetli, vicdanlı, adaletli hakim ve savcıları önüne oturup, hesap vermeden bu dava bitmez. Hiç kimse bunun yanına kar kalacağını zannetmesin, hodri meydan."
Salı günü partisinin Meclis grup toplantısına katılacağını dile getiren Alan, "Ne zaman yemin edeceğim, o artık benim kararım, başkasının kararı değil" diye konuştu.

Alan'ın eşi Emine Nevin Alan ise çok mutlu olduklarını belirtti.
Komşuları tarafından karşılanan Alan, daha sonra evinde yakınlarıyla fotoğraf çekitirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER