ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 19:57

Engelliler televizyon izleyebilecek


Görme ve işitme engellilerin televizyon izleyebilmesine imkan sağlayan sistem Türkiye'ye getiriliyor.
    
AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan,  yaptığı açıklamada, proje fikrinin seçim kampanyası sırasında ortaya çıktığını belirterek, ''İstanbul'da yürüttüğüm seçim kampanyası sırasında işitme engelli bir gencin, 'televizyon izleyemiyorum, yardımcı olun' talebiyle konu üzerinde çalışmaya başladığını söyledi.
    
Gelişmiş ülkelerde işitme engellilerin televizyon izleyebilmesi için anlık alt yazı sistemi uygulamasının olduğunu kaydeden Turan, sistemin Türkiye'ye taşınması için TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile görüştüğünü, kendisinin projeye destek vermesi üzerine harekete geçildiğini anlattı.
    
Yaklaşık bir yıldır süren çalışmalarda sona gelindiğine işaret eden Turan, ''TRT, test yayınlarını bitirdi. Görme ve işitme engelli vatandaşlar, Haziran ayında TRT'nin tüm kanallarını izleyebilecek, dünyadaki gelişmelerden anında haberdar olacak. TRT'de atılan bu adımın diğer kanallarda da devreye girmesi, böylece işitme ve görme engelli vatandaşlar için sağlanan hizmetin yaygınlaşması bekleniyor'' diye konuştu.
    
TRT'nin, işitme ve görme engelli vatandaşların televizyon izleyebilmesi için gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan uydu destekli sistemi Türkiye'ye getireceğini kaydeden Turan, bu kapsamda sesli ve yazılı betimleme sistemi olarak bilinen ''Audio Description''nın TRT kanallarında kullanılacağını vurguladı. Turan, yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgiyi verdi:
   
  ''Önce altyapı çalışmaları yapıldı. Alt yazı sistemi için uydu kiralandı. Sistemin engelli vatandaşların televizyonlarına ulaştırılması için de Uydu Head-End Sistemi satın alındı. Söz konusu sistem sadece işitme engelliler için değil, görme engelli vatandaşlar için de kolaylık sağlayacak. İşitme engelliler için alt yazı oluşturan sistem, görme engelli vatandaşlar için de sesli betimleme tekniği kullanarak görsel metinlerin anlaşılmasını kolaylaştıracak. Özel kanalların yönetimleriyle temasa geçerek sistemin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmaları istenecek. Proje, özellikle işitme engelli vatandaşların kişisel gelişimlerine katkı sağlayacaktır.''
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER