ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 21:37

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Konya'da


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin; "Bizim 11 yıldır vatandaşımıza, ülkemize olan kazanımlarımızı öyle 11 günde feda etmek gibi bir şey söz konusu olmaz, bu doğru da olmaz" dedi.
AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez'in oğlunun düğününe katılmak üzere Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Konya'ya gelen Yıldız, nikahın kıyılacağı düğün salonuna geçti.
Burada, Sümeyra ve Ahmet Enes çiftinin nikah törenine katılan Yıldız, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, AK Parti Karaman Milletvekili Lütfi Elvan, Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, Samsun Milletvekili Mustafa Demir ile çiftin nikah şahitliğini yaptı.
Çifte 3 çocuk tavsiyesinde bulunan Yıldız, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in nikahı kıymasının ardından evliik cüzdanını geline verdi.
Yıldız, daha sonra, misafirlere ikram edilen düğün pilavından yedi.
Törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Yıldız, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'nin artık normalleşme sürecine hakettiği şekilde gireceğini belirtti.
- Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylar
"Bizim 11 yıldır vatandaşımıza, ülkemize olan kazanımlarımızı öyle 11 günde feda etmek gibi bir şey söz konusu olmaz, bu doğru da olmaz" diyen Yıldız, şunları kaydetti:
"Vatandışımız bunu haketmez de. Dışarıdaki ve içerideki tüm maniplasyonları ayrı tutarak söylüyorum; çevre saygısıyla, çevre gerekçesiyle iyi niyetli vatandaşlarımızın ayrı tutulması gereken bir yerde olduğumuzu sayın Başbakanımız da bahsettiler. Şu anda sayın Başbakanımıza ve ekibine sevgi selini her gittiği şehirde görüyoruz. Bunun güçlü görünmeye çalışmak gibi bir durumla alakası yok. Çünkü AK Parti'nin ve Hükümetimizin kendisi zaten güçlü. Güçlü görünmeye ihtiyacı da yok. Ama bu sevgi selini bu şekilde tercüme etmemek lazım. Vatandaşımızın rağbeti olarak görmek lazım. Bu manada Türkiye'nin daha katedecek çok fazla yolu var. Kendi vatandaşımızı birbirine rakipmiş gibi göstermek doğru olmaz. Böyle bir kamplaşma tabii ki ülkemizin haketmediği bir kavramdır. Bu açıdan herkes birbirini anlayışla karşılayacak ve yoluna devam edecek."
Türkye'nin 2023 ylılında ilk 10 ekonomi arasına girmesiyle ilgili hedeflerinde bir değişme olmadığını dile getiren Yıldız, bu hedeflere ulaşabilmek adına yoğun çaba içerisinde olduklarını aktardı.
Yıldız, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarda polisin orantısız güç kullandığı yönündeki iddialarla ilgili bir soru üzerine de, "Bizim polisimizin, bizim vatandaşımıza olan münasebetinde hassas olmamız lazım. İçişleri Bakanlığımızın bu konuda bir çalışması var. Ben kendimi bu konuda açıklama yapmaya yetkili görmüyorum" dedi.
- TRT gelirlerindeki katkı payları
Gazetecilerin, CHP milletvekillerinin TRT'nin gelirlerindeki katkı paylarının kaldırılması yönünde hazırladığı kanun teklifiyle ilgili sorusunu Yıldız; "Tabii ki bizim de hedeflerimiz arasında, ancak TRT gibi bizim milli kanalımızın yerine herhangi bir genel bütçe ikame etmeksizin bunu yapmak doğru değil. Yaklaşık 450 milyon liralık bir paydan bahsediyoruz ve bu payın da hangi fondan, hangi yapıdan ikame edilecekse ondan sonra yapılmasının doğru olduğuna inanıyoruz. Şu anda TRT hepimizin, TRT Türkiye'nin. Onu açıkta bırakacak, onu ortada bırakacak bir durumumuz olmaz" diye cevapladı.
Yıldız, daha sonra Mevlana Müzesi'ni ziyaret etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER