ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 13:16

Enerj Bakanı Yıldız'dan açıklamalar

Enerj Bakanı Yıldızdan açıklamalar


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Zonguldak Kozlu'daki maden ocağında metan gazından etkilenmeyle ilgili, ''Herhangi bir konunun örtbas edilmesi söz konusu değil. Şartnamenin kuralları belli, ihale şartları belli. Ne kadar uyulup uyulmadığına bakacağız'' dedi.
    
Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, Kozlu'daki maden ocağında eksiklikler bulunduğuna ilişkin rapor olduğu ve ''ölümlerin göz göre göre geldiği'' iddialarının hatırlatılması üzerine, ''Bir işletmeci ister özel, ister kamu olsun göz göre göre bir şey yapar mı-'' dedi.
    
Olayın üzerinden politika yapılacak konu olmadığını belirten Yıldız, kusuru ve ihmali olanlara müsamaha gösterilmeyeceğini ve böyle bir yetkileri de olmadığını vurguladı. Yıldız, olay netleşmeden spekülatif, hatta manipülatif cümleler kullanmanın düzgün çalışanlara haksızlık olacağını ifade etti.
    
Konu aydınlanmadan görüş bildirmeyi sakıncalı bulduğunu dile getiren Yıldız, madendeki otomatik kesicilerin, sensörlerin ve elektrik enerjisini kesen sistemin çalıştığını söyledi. Yıldız, metan gazı sınırının yüzde 4 olduğunu, metan gazı püskürmesinin olduğu yerde, olaydan yaklaşık 5-7 dakika önce, gazın binde 4'ler civarında olduğuna dair ölçümler bulunduğuna dikkati çekti.
    
Yıldız, iş müfettişlerinin taşeron firmayla ilgili işi süresinde bitiremediği ve üç kez süre uzatımı verildiği yönündeki raporunun hatırlatılması üzerine, şartname sınırları içinde kalınıp kalınmadığını inceleyeceklerini söyledi. Cevap bekleyen bütün soruları konu netleşince açıklayacaklarının altını çizen Yıldız, ''Bu kadar iletişimin olduğu bir yerde, bizim yapacağımız, şeffaflığın gücünü kullanmaktan başka ne olabilir- Herhangi bir konunun örtbas edilmesi söz konusu değil. Şartnamenin kuralları belli, ihale şartları belli'' diye konuştu.
    
Bakan Yıldız, muhalefetin taşeronlaşmayla ilgili eleştirilerinin hatırlatılarak, ''Taşeronluk önümüzdeki dönemde gözden geçirilebilir mi-'' sorusunu, ''Kuralların taşeronu, özel sektörü, kamusu olmaz. Kural kuraldır ve onlara herkes uymak zorundadır'' diye yanıtladı.
    
Bir kişinin kamuda çalışmasının kuraldan istisna olacağı anlamına gelmeyeceğini ifade eden Yıldız, özel sektörün de farklı statüde değerlendirilemeyeceğini kaydetti. Yıldız, ''İster taşeron, ister kamu, ister özel olsun hepsine aynı şekilde kuralları uygularız'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER