ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 09:36

En iyi işleyecek model

En iyi işleyecek model

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,başkanlık sistemine ilişkin tartışmalar konusunda Türkiye'nin bir sistem değişikliğine ihtiyacı olduğunu belirtti.


Bakan Eker, Eker, basın yayın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ve haber müdürleriyle iftarda bir araya geldi. İftar sonrası yaptığı konuşmada, başkanlık sistemine ilişkin tartışmaların anımsatılması üzerine de Anayasa'nın dışına çıkmayacaklarına dikkati çekti. Bakan Eker, Türkiye'nin bir sistem değişikliğine ihtiyacı bulunduğunu ifade ederek "Ulus devletin en iyi işleyeceği model başkanlık veya yarı başkanlık sistemi" diye konuştu.

"AK Parti'nin geleceğinden umutluyum"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Paralel Yapı" ile ilgili partisine yönelik eleştirilerinin hatırlatılması üzerine de "Sayın Başbakan öyle diyorsa bildikleri vardır. Onun gereğini yapar" ifadesini kullandı.
Bakan Eker, başka bir basın mensubunun "Başbakan Köşk'e çıkarsa AK Partinin geleceği ne olur" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Ben AK Parti'nin geleceğinden umutluyum. Spekülasyon yapılmasını doğal karşılıyorum. Sayın Başbakan 'bu bir şahıs partisi değil' dedi. Kurumsallaşıyor. Bu kurumsallaşma devam edecek. Aşama kaydedecek. AK Parti devam edecek. Sayın Başbakan köşke çıksa da devam eder. Başbakanın karizmatik liderliği var, onun etkilediği hususlar var, bunlar kaçınılmaz. Batı ülkelerinde olduğu gibi onların partileri varsa ve kurumsallaşıyorsa AK Parti de Allah'ın izniyle devam eder."

"3 tane aday var, yukarıda Allah var"

"Sayın Başbakan Köşk'e çıkamazsa partinin ve Başbakanın durumu ne olur" sorusu üzerine de Eker, "Bizim ajandamızda hiç öyle bir durum yok. Şu anda 3 tane aday var, yukarıda Allah var. O zaman onu düşünürüz" diye karşılık verdi.
Başka bir soru üzerine de Eker, Kürt sorununun çözümünde "Türkiyelilik kimliğinin" ön plana çıkarılmasının önemli bir adım olacağını, herkesin tüm Türkiye'yi kucaklamasının iyi bir şey olacağını söyledi.
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER