ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 21:11

"En iyi haberi yapan muhabir biliyordur"


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, İmralı görüşmelerinin BDP tarafından basına sızdırıldığı iddiaları için, “Bir sızdırma, partimizden herhangi bir arkadaşımızın böyle bir metni tanzim etme, bir yerlere verme gibi bir yaklaşımı asla söz konusu olamaz. Bunu, haberi yapan muhabir arkadaşımız da biliyordur. Böyle bir metni hangi yollarla temin ettiğini, bu metnin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığını, herhalde en iyi kendisi biliyordur." dedi.

Parti genel merkezinden ayrılışında, basın mensuplarının sorularını cevaplayan Kışanak, süreci değerlendirdi. Önemli bir süreçte, çok zor bir konuyu çözme sorumluluğuyla karşı karşıya olunduğunu aktaran Kışanak, "Bu ülkede uzun yıllar büyük zorluklar, büyük acılar yaşamamıza neden olan hak ve özgürlüklerimizin gasp edildiği, demokratik siyasetin tehdit altında olduğu çok zorlu süreçlerden geçerek bugünlere geldik. Parti olarak bu tarihsel aşamanın farkındayız, bilincindeyiz. Önemli bir süreç olduğunun bilinciyle partimizin yetkili organları tartışma yapıyorlar, görüş oluşturmaya çalışıyorlar, süreci ilerletebilecek adımlar konusunda pratik önermeler geliştirmeye çalışıyoruz. Bundan sonra da bu çalışmalarımız devam edecek. Son iki aydır yoğun olarak tartıştığımız bir süreçle karşı karşıyayız. Biz İmralı'da başlatılan görüşmeleri birlikte demokratik bir yaşama varması için neler yapabiliriz, parti olarak ön açıcı fikirlerimizi, önerilerimizi, tekliflerimizi oluşturmaya ve bunların uygulanabilirlik koşullarını temin etmeye çalışıyoruz. Bunun için yoğun bir çalışma gündemimiz olacak. Bundan sonra da benzer toplantılarımız devam edecek." diye konuştu.

"PARTİMİZDEN SIZDIRMA İLE İLGİLİ BİR FAALİYET OLMAMIŞTIR"

İmralı görüşmesinin sızdırılma haberleri ile ilgili olarak ise Kışanak, konunun gündemden düşürülmesi gerektiğini, partisinden görüşmeyi sızdırma gibi bir durumun söz konusu olmadığını savundu. Oldukça anlamsız bir tartışma olarak gördüğünü kaydeden Kışanak, şu ifadeleri kullandı: "O nedenle uzun uzadıya bir değerlendirme yapmayacağım. Çok açıktır ki bizim partimizin böyle bir yaklaşımı asla söz konusu olamaz. Bir sızdırma, partimizden herhangi bir arkadaşımızın böyle bir metni tanzim etme, bir yerlere verme gibi bir yaklaşımı asla söz konusu olamaz. Bunu, haberi yapan muhabir arkadaşımız da biliyordur. Böyle bir metni hangi yollarla temin ettiğini, bu metnin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığını herhalde en iyi kendisi biliyordur. Bizim partimizden sızdırma ile ilgili herhangi bir faaliyet olmamıştır."

"1 HAFTA 10 GÜNE ÇALIŞAMALARIMIZI SONLANDIRACAĞIZ"

Terör örgütü PKK'nın elinde bulunan devlet görevlilerinin bırakılmasıyla ilgili çalışmaları da değerlendiren Kışanak, konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Bu konuda bir teknik hazırlık yapılması gerektiğini belirten Kışanak, "Hem buradan gidip getirecek bir heyetin organize edilmesi hem de karşı tarafın bu konudaki hazırlıklarını tamamlaması gerekiyor. Bu konuda bir irade beyanı var. Biz de bu konudaki hazırlıklarımızı başlattık. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz, tamamlandığında ki bunu 'bir hafta 10 gün içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz' dediler. Bunların ailelerine kavuşmalarını temin edeceğiz." sözlerini dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER