ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 15:15

Elitaş: Yardakçılar Türkiye’nin dışarıdaki imajını sarstı


 AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, 'bazı yandaşlar ve yardakçıların' Gezi Parkı olayları ile ilgili yanlış bilgilendirmelerde bulunarak, Türkiye'nin dışarıdaki imajını sarsmak istediklerini ve kısmen de olsa bu amaca ulaştıklarını söyledi.

TBMM bahçesinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Mustafa Elitaş, partisinin Ankara ve İstanbul'da düzenleyeceği mitingler için her şeyin organize edildiğini, iptalinin söz konusu olmadığını kaydetti. Elitaş, "Biz uzun yıllardır Türkiye'nin imajını belirli bir seviyeye getirmek için gayret ederken, bu imajı zedelemeye kimsenin fırsat vermemesi gerekir." dedi. Mustafa Elitaş, iyi niyetli ve yeşil sevdası ile ortaya çıkan vatandaşların, marjinal grupların kötü niyetlerine alet olmamasını istedi.

AK Parti'nin yarın Ankara'da, pazar günü de İstanbul'da yapılacak mitinglerini Gezi Parkı ile alakalı düşünmenin yanlış olacağına dikkati çeken Elitaş, "Burada milli iradeye saygı mitingini yapıyoruz. 8 ay sonra mahalli idareler seçimleri başlıyor. Bütün siyasi partiler çeşitli illerde mitingler yapıyor. Gezi Parkı ile alakalandırmak yanlış olur." diye konuştu. Elitaş, mitingler için her şeyin organize edildiğini, iptal edilmesinin söz konusu olmadığını ifade etti.

Muhalefetin, bu mitinglerin 'kutuplaştırmaya' yol açacağı yönündeki iddialarını değerlendiren Elitaş, "Muhalefet kışkırtıcılık yapmaması gerekir. Halk siyasi partilerin birine yüzde 50, diğerine yüzde 20 oy vermiş olabilir. 'Yüzde 50 ve karşıtları' ya da 'yüzde 20 ve karşıtları' diye kutuplaştırmak yerine, 'sandıktan çıkan irade' diye değerlendirip herkesin saygı göstermesi gerekir." dedi.

Elitaş, plebisitin gündeme geldiğini, ancak ortada bir yargı kararı bulunduğu yönündeki soruya, şu cevabı verdi: "CHP'nin Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, 'bunu halka soralım' demişti. Halk oylamasının yapılabilmesi Anayasa'da düzenlenmiş. Ama Mahalli İdareler Kanunu'na göre, 'plebisit' diye söyleyeceğimiz, yerel bir konuyu halka sorarak onların görüşleri doğrultusunda karar verilebilir. Bağlayıcı niteliği olmayan... CHP de bunu herhalde plebisit diye değerlendirmişti. O çerçevede bunun yapılmasından doğal bir şey yok. Öncelikle Gezi Parkı ile ilgili durumun mahkeme kararının beklenmesi gerekir. Ama trafiğin yer altına alınmasıyla ilgili konuda herhalde çalışmalara devam edilmesi gerekir. Bildiğimiz kadarıyla Taksim'in yayalaştırma projesi ve trafiğin yer altına alınması ile ilgili çalışmanın yüzde 70'i tamamlanmış durumda. Bunun da hızla devam etmesi gerekir. Gezi Parkı'nın üzerindeki yapılacak durum ile trafiğin akışının yer altına alınması durumunun farklı olarak değerlendirilmesi gerekir." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER