ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 16:08

Efkan Ala: Dedikoduyla devlet yönetilmez, belge varsa gereğini yapalım


Van'a gelen İçişleri Bakanı Efkan Ala, Taraf gazetesinin 'Memurlara kırmızı, mavi, yeşil fişleme' manşetiyle ilgili soruya, “Dedikoduyla devlet yönetilmez. Devlet yönetimi ciddi bir iştir. Sizlerden de ricamız şudur. O öyle söyledi böyle söyledi değil. Buna ilişkin bilgi belge varsa gereğini yapalım." dedi.

Van'a çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere gelen İçişleri Bakanı Efkan Ala, Vali Aydın Nezih Doğan'ı basına kapalı olarak ziyaret etti. Ardından tablet dağıtımı için Selahattin Eyyübi Lisesi’ne geçti. Ala, çıkışta gazetecilerin sorunlarını cevapladı. Bir gazeteci, Taraf gazetesinin manşetini hatırlatarak, 'bazı kamu kurumlarının personel alımında renkli listelerle cemaat mensubu, CHP üyesi, Gezi olaylarına katılanların ve Kürt kökenlilerin işe alınmadığı ve AK Parti ile Milli Gençlik Vakfı üyelerinin alındığı' yönündeki haberini sordu.

Efkan Ala soruya şu cevabı verdi: “Dedikoduyla devlet yönetilmez. Devlet yönetimi ciddi bir iştir. Sizlerden de ricamız şudur. O öyle söyledi böyle söyledi değil. Siz gazeteci olarak araştırın, bir delile ulaşırsanız onu sorun, cevabını verelim. Ama biz dedikoduyla devlet yönetmeyiz, yönetilmez de. Ben şimdi o yazan muhabir olsa ona sorarım, nerde delil var mı, bilgi var mı? Ama sizin elinizde varsa buna ilişkin bilgi belge, varsa hemen gereğini yapalım. Devlet böyle çalışmaz. Devlet sistemini bilen bilir. O, kapalı zamanlarda, darbe dönemlerinde olabilecek şeyler. Demokratik sistemlerin süreçlerin işlediği zamanlarda bir işe de yaramaz. Ama zihinlerin arka planında geçmişten kalmışlık var. Bunlar olacak şeylerdir. Ne yapacaksınız. Kişinin objektif değerlendirmesini yaparsınız. Sınav açıyorsunuz giren kazanır. Kazanan da savcılıktan problemi var mı diye soruyoruz? Ne işe yarar öbür türlü. Biz onları bilmeyiz. Biz memleketimize milletimize doğru ve dürüstlük içinde ve adalet içinde. Bu partinin adına da, Adalet ve Kalkınma'dır, bunun için de hizmet etmeyi biliriz. Bunun dışındakiler, bizim dışımızdaki gelişmeler dedikodulardır. Ama dedikodu aşamasından geçerek iddiaya dönüşürse hiç tereddüt etmeksizin sonuna kadar araştırmasını yapar ve sonuçlarını da milletimizle paylaşırız.”

Bir gazeteci ise Van ile ilgili Hürriyet gazetesinde yer alan 'Eroin kirlisi’ haberini sorması üzerine Ala, “Ben de validen bilgi aldım. Onların çeşitli tedbirleri var. Bu bilgi ne kadar doğru, ne kadar değil onu bilemem. Ama son derece ciddiye aldığımız bir konudur. Bütün Türkiye'de gençlerimizin, hiçbir bir gencimizin böyle adını bile anmak istemediğimiz olumsuzluklarla anılmasını istemeyiz ve buna izin vermeyiz. Devlet bütün tedbirlerini gözden geçirip daha da fazlalaştırarak, hiçbir tereddüte mahal bırakmazsızın alacaktır. Bunu adını bile, meselesini bile son derece ciddiye alıyoruz." karşılığını verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER