ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 14:00

e-Vize uygulaması başladı

e-Vize uygulaması başladı

İçişleri Bakanı Muammer Güler, e-Vize uygulamasını tanıttı.


İçişleri Bakanı Muammer Güler, pasaport kontrollerini hızlandıracak yeni uygulama başlattıklarını belirterek, "Artık pasaportlardaki çipler okutularak tüm bilgiler alınabilecek" dedi.
    
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Dışişleri Bakanlığında düzenlenen "e-Vize Tanıtım Toplantısı"ndaki konuşmasında, güzel bir işbirliği sonucu ortaya çıkan uygulamanın, hem çağdaş devlet yönetimi imajını pekiştireceğini hem de hızlı şekilde vize kolaylığı sağlayacağını söyledi.
    
Bandrol ve kaşe çalışmasının da zamanla ortadan kalkabileceğini ifade eden Güler, "Vize kuyrukları bizim emniyet teşkilatı personeli açısından son derece sıkıntılı ortam yaratıyordu" diye konuştu.
    
Yeni uygulama kapsamında, pasaportlardaki çiplerin polis memurlarınca otomatik makinelerde okutulacağını anlatan Güler, "Pasaport kontrolünü çabuklaştıracak yeni bir uygulamayı başlattık. Artık pasaportlardaki çipler okutularak tüm bilgiler alınabilecek. Pasaportlardaki bilgiler sınırlı ancak çipten okuduğunuz zaman bütün bilgileri alıp, isim karışıklıkları gibi birçok mahsuru ortadan kaldıracak,pasaport kontrolünü çabuklaştıracak bir uygulamayı getirmiş oluyoruz" ifadelerini kullandı.
    
Yürürlüğe 11 Nisan'da giren Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'na da değinen Güler, bu kanunun Türkiye'nin önünü açtığını belirterek, "Şu anda Göç Yönetimi Genel Müdürlüğünü faaliyete geçirdik. Bir sene içerisinde emniyet teşkilatınca yürütülen vize ve ikamet işlemleri, Göç Yönetimi Genel Müdürlüğü gibi sivil bir otorite tarafından yürütülmüş olacak. Göç Stratejileri Kurulu artık Türkiye'deki bütün çıkışları, girişleri veya vize ikamet şartlarını belirleyen kararları alabilecek" dedi.
    
  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER