ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2014 Çarşamba 01:05

"Dünyada böyle ülke çok az bulursunuz"

"Dünyada böyle ülke çok az bulursunuz"

AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Çelik, 1 Haziran'a ertelenen seçim çalışmalarına katılmak üzere Ağrı'ya gitti.


AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Ağrı'da 12 yıl önce yılda 8 bin kişinin uçakla seyahat ettiğini belirterek, "Şu anda yıllık ortalama 181 bin. 'Havayolunu halkın yolu yapacağız' dedik ya işte bu" dedi.
Ağrı'da temaslarını sürdüren Çelik, İbrahim Çeçen Üniversitesi Konukevi'nde öğretim üyeleriyle bir araya geldi.
Çelik, burada yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığının ilk zamanlarında, yükseköğretimi yaygınlaştırmak amacıyla Başbakanla görüştüğünü anlattı.

Okullaşma oranı itibarıyla en düşük ülkenin o dönemde Türkiye olduğunu ifade eden Çelik, "Yükseköğretim de facia. Gelin Türkiye'de öyle bir şey yapalım ki 81 vilayette üniversitesi olmayan ilimiz kalmasın' diye hesaplar yaptık" dedi.
İbrahim Çeçen Üniversitesinin kuruluş sürecinin herkes tarafından iyi bilindiğini vurgulayan Çelik, "Biz üniversiteyi sadece Ağrılı çocuklar burada okusun diye kurmuyoruz. Esasen böyle bir şey olması üniversite, yükseköğretimde, mahalleleşme diye bir felaketi getirir. Elbette Ağrılı çocuklarımız da buraya gelecek" ifadelerini kullandı.

Çelik, "Dünyanın hiçbir ülkesinde yüksek öğretim gençliğine bedava diyebileceğimiz yurt imkanı hazırlayan ülke çok az bulursunuz. Gidin İngiltere'ye, yurtlar ateş pahasıdır. Türkiye'de yurtlar bedavadır. Bir miktar ücret alınıyor ama verilen burstan, krediden söz etmiyorum. Yemek parası adı altında verilenler onu katlıyor. Neticede yurtlar bedava" diye konuştu.

"Ağrılı çocuk İstanbul'a, İzmir'e ve Bursa'ya gitsin. Bursalı buraya gelsin. Türkiye'nin batısından Ağrı'ya ne kadar çok öğrenci gelirse bu karma durumu ne kadar iyi oluşturabilirsek biz orada başarılı olacağız" diyen Çelik, şunları kaydetti:
"Başbakanımızla karar verdik, 41 ilimizde 41 üniversite kuracağız. Meclisteki görüşmelerde CHP'liler bizim getirdiklerimizle alay ettiler. 'Tabela üniversitesi' kuruyorsunuz diyorlardı. 'Siz üniversitenin ne olduğunu biliyor musunuz?' diyorlardı. Dedim ki beyler sizin bilmediklerinizi de biliyoruz. En sonda onlara dedim ki 'doğmamış bir çocuk büyümez, dikilmemiş bir ağaç fidan vermez ve meyve vermesi hiç söz konusu değildir. Biz bugün bir fidan dikiyoruz. Bu fidanların ağaç olup meyve verdiğini hepiniz göreceksiniz.' Bugüne kadar Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinin yüzde 40'ını İbrahim Bey yapmış, yüzde 60'ı devlet tarafından yapılmıştır. Müstakil üniversite olduğundan bugüne kadar buraya gelen, buraya gönderilen bütçesine ayrılan para 200 trilyona yakın paradır. Bunun yarısı yatırım bütçesidir."
Üniversitenin şu anda 11 bin öğrencisi olduğunu anımsatan Çelik, "Seneye 15 bin öğrencimiz olacak. Bunun kentin ekonomik hayatına getirdiği katkıları, kültürel hayata getirdiği katkıları benim anlatmama gerek yok, bu bir vizyon meselesidir" dedi.

Çelik, "Bir ülkenin itibarı pasaportunun itibarı kadardır. Bu geziciler, 17 Aralıkçılar gidip Türkiye'nin dünyadaki imajını bozmaya çalışıyorlar. Aleyhte propagandalar yapıyorlar" diye konuştu.Öğrencilik yıllarında yurt dışına gittiği zaman pasaport işlemlerinde Münker Nekir sualler sorulduğunu anlatan Çelik, "Çünkü İngiltere'ye giden gençlerin 3 kişiden 2'si ya iltica etmeye gidiyordu ya da dönercilik yapmaya gidiyordu. Bu

Çelik, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ağrı'daki havaalanını ben bilirim. R/C uçaklarının inebileceği şekildeydi. Mendil kadar bir pisti vardı. Şimdi pist, uluslararası bir standartlarda. Apronu büyütülmüş, terminali yapılmış. Ağrı'da 8 bin kişi yılda uçakla seyahat ediyordu. Şu anda yıllık ortalama 181 bin. 'Havayolunu halkın yolu yapacağız' dedik ya işte bu. Ben Van'da uçağa binerdim, arkama bakardım rektör, askeri amir, DSİ, karayolları bölge müdürleri ve hali yerinde olan tüccar esnaflar olurdu. Uçağa binmek, vatandaşın ne haddine. 2002 yılında Ağrı'da uçakla seyahat eden insan sayısının yıl ortalaması 8 bin, şimdi 188 bin."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER