ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 19:06

Dünya Romanlar Günü


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Romanları da yok edilmesi gereken aşağı ırklar kategorisine dahil eden faşizmi, nazizmi lanetleyerek, dünya tarihinde her tür faşizmin ve nazizmin hedefi, kurbanı olmuş insanları saygıyla, sevgiyle andığını belirtti.
     Kılıçdaroğlu, Dünya Romanlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, bugünün 2. Dünya savaşında yaklaşık bir buçuk milyon romanın Naziler tarafından katledildiği gün olarak kayıtlara geçtiğini ifade etti.
     Romanların toplu imhasının 1941 sonbaharında başladığını, bu dönemde Romanları bulmak, öldürmek ya da toplama kamplarına göndermek için özel "Einsatzgruppe" timlerinin kurulduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, Almanya'dan kadın, yaşlı, çocuk ve bebek dahil on binlerce Romanın, Polonya'ya ve oradan Belzec, Treblinka, Sobibor ve Majdanek toplama kamplarına gönderildiğini anlattı.
     Hollanda, Fransa ve Belçika'dan yola çıkarılan binlerce Romanın da Auschwitz'e gönderildiğini, bu insanların çok büyük bölümünün Naziler tarafından öldürüldüğünü belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
     "Nazilerin geçtikleri her yerde Romanlar tutuklanmış, sürülmüş ve öldürülmüştür. Yugoslavya'da Yahudilerin ve Çingenelerin idamları 1941 ekiminde ormanlık alanlarda yürütülmüştür. Köylüler, idam yerlerine götürülmek için kamyonlara yüklenen çocukların ağlayışlarını ve çığlıklarını hala hatırlamaktadırlar. Bu gerçek dünyanın neresinde olursa olsun nazizmin, faşizmin özünün değişmediğini, nazi vahşetinin Yahudilerle sınırlı kalmayıp, farklı ırk ve dinlerden milyonlarca insanı da içerdiğini gözler önüne sermektedir.
     Bu nedenle, Romanları da yok edilmesi gereken aşağı ırklar kategorisine dahil eden faşizmi, nazizmi Dünya Romanlar gününde lanetliyor, dünya tarihinde her tür faşizmin ve nazizmin hedefi, kurbanı olmuş insanları saygıyla, sevgiyle anıyor, dini, dili, ırkı, mezhebi, inancı, cinsiyeti ne olursa tüm insanlık için barış ve kardeşlik diliyorum."
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER