ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2013 Çarşamba 12:21

DSP, Başbakan hakkında suç duyurusunda bulundu


Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Sekreteri Hasan Erçelebi ve bir grup partili Ankara Adliyesi’nde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında “Türklüğü aşağıladığı” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Ankara Adliyesi’ne gelerek savcılığa müracaat eden DSP heyeti, çıkışta gazetecilere açıklama yaptı. Genel Sekreter Hasan Erçelebi, suç duyurusunu Başbakan Erdoğan’ın 2003 yılında Mardin’in Midyat ilçesinde yaptığı konuşmadaki “Biz her türlü milliyetçiliğini ayaklarının altına almış bir iktidarız.” sözleri üzerine yaptıklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti (TC) Anayasası’nın başlangıç bölümü 2. maddesindeki Atatürk milliyetçiliği ilkesinin ihlal edilmiş olduğunu ifade ederek, “Sayın Başbakan, TC Anayasası’nın 310-1 maddesini alenen aşağılayarak suç işlemiştir. Biz DSP olarak Atatürk milliyetçiliğinin ve ulusumuzun adı olan Türklüğün ayaklar atkına alınmasına razı değiliz. O nedenle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat ettik. Başbakan’ın Midyat’ta yaptığı konuşmasının siyasi değerlendirmesini yüce Türk milletine, hukuki yönünü de Türk milleti adına karar veren bağımsız yüce Türk yargısına bırakıyoruz.” görüşünü belirtti.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER