ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 17:07

"Dostluğumuz 2009'da bir çehre kazandı"

"Dostluğumuz 2009da bir çehre kazandı"


Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bılı, 2009'dan bu yana Türk-Fransız dostluğunun yeni bir çehre kazandığını söyledi.

Atatürk Üniversitesi (AÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ‘Diplomasi Söyleşileri’ kapsamında Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bılı’yi konuk etti. Erzurum'da 'Türk-Fransız İlişkileri' konulu bir konferans veren Bılı, “Akdeniz havzası ve medeniyeti içerisinde yer alan iki devletin sahip oldukları farklı değerler ve birimlerle birlikte birbirleriyle dostluklarını pekiştirmek için pek çok sebep ve ortak nokta bulunmaktadır.” dedi.

Öğrenci değişim programı Erasmus’a da değinen Bılı, “Türkiye’den 572 öğrenci Fransa’da eğitimlerine devam etmekte, Fransa’dan ise 444 öğrenci Türkiye’ye geldi. Biz bu değişim programını çok önemsiyoruz. 500 yıllık ortak tarihimizle iki dost müttefik ülkeyiz.” diye konuştu.

'Birlik ve beraberliğimiz sadece ticarette değil kültürel alanda üst seviyededir' diyen Bılı şunları kaydetti: "Fransızcadan Türkçeye 4 bin 974 kelime geçti. Osmanlı Türkçesinden da bize çok sayıda kelime geçti. Birçok eser Osmanlı Türkçesinden dilimize tercüme edildi. Bunlar iki ülke arasında yaşanan olumlu gelişmeler için çok önemli.”

Konferansa Dekan Prof. Dr. Mehmet Suphi Orhan, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilaver Düzgün, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER