ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 15:16

Dokunulmazlıklar sulandırılıyor mu?


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, “Başbakan Erdoğan’ın terör destekçilerinin dokunulmazlıklarını komisyona havale etmesi, dokunulmazlıkların kaldırılmasını zamana yayarak sulandırmak anlamına geliyor.” dedi. Yeniçeri, BDP ile AK Parti’nin ‘danışıklı dövüş’ içinde olduğunu iddia etti.

Özcan Yeniçeri, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. BDP’li vekillerin teröristlerle kucaklaşması görüntülerinin ‘CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün terör örgütü tarafından kaçırılması’ ve ‘PKK ile TSK arasında cephe savaşı’ yapılmasının ardından yaşandığına dikkat çeken Yeniçeri, “PKK’lılarla BDP’li vekillerin kucaklaşmasının amacı, bölgenin PKK denetiminde olduğu propagandası yapmaktı.” diye konuştu.

AK Parti ile BDP’nin 'danışıklı dövüş' içinde olduklarını savunan Yeniçeri, “Başbakan Erdoğan’ın terör destekçilerinin dokunulmazlıklarını komisyona havale etmesi, dokunulmazlıkların kaldırılmasını zamana yayarak sulandırmak anlamına geliyor. Başbakan Erdoğan, PKK ve BDP ile yapacağı pazarlıklarda elini güçlü tutmak için böyle bir yöntem uyguladığı anlaşılmaktadır.” ifadesini kullandı.

AK Parti’nin bir yandan terör destekçisi milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmalarını gündeme getirirken bir yandan da BDP ve İmralı ile görüşmelerini sürdürdüğünü söyleyen Yeniçeri, şöyle devam etti: “Ortada siyasi danışıklı dövüş biçiminde yürütülen bir ilişkiler sistemi var. Hem teröristlerle görüşmek hem de teröristlerle kucaklaşanları yargılamak AKP’ye has bir tarzdır. Bir yandan terörle mücadele eder görünmek, diğer yandan teröristlerin taleplerine uygun adımlar atmak, AKP klasiğidir. İktidar partisinin bu yönü itibariyle yasa, anayasa ve hukuk algısı danışıklı dövüş içinde olduğu BDP’den çok da farklı değildir.”

“PUTİN İLE NEDEN İSTANBUL’DA GÖRÜŞÜLÜYOR?”

Yeniçeri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretini de değerlendirdi. “Türkiye’nin başkenti Ankara mı, İstanbul mu?” diye soran Yeniçeri, “Başbakan, Putin ile neden İstanbul’da görüşüyor? Dolmabahçe Sarayı neden Başbakanlık gibi kullanılıyor. Bu tür görüşmeler Ankara’da yapılmalı. Neden İstanbul’da yapıldığı açıklanmalı?” şeklinde konuştu. Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Esat yönetimini, Erdoğan’ın ise Esat karşıtlarını desteklediğini hatırlatan Yeniçeri, “Türkiye NATO’dan Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirme kararı almış, Rusya bunun barışa hizmet etmeyeceği açıklamasında bulunmuştu. Putin, muhtemelen Patriot’ların Suriye’ye karşı değil de İran’a karşı konuşlandırılmaya çalışıldığını Erdoğan’a anlatmıştır. İran’dan İsrail’e yönelik atılacak füzeleri Kürecik radarları tespit edecek, Patriotlar indirecek.” açıklamasını yaptı.

“SIFIRA SIFIR ELDE VAR SIFIR POLİTİKASI”

Hükümetin dış politikasını eleştiren Yeniçeri, “Dışişleri Bakanı Davutoğlu Erbil’den Kerkük’e gidince, 'Irak hükümeti Davutoğlu’nu tutuklama hakkımız var' dedi. Son olarak Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın uçağının Erbil’e inmesine Irak hükümeti izin vermedi. Taner Yıldız da Bağdat yerine Kayseri’ye indi. Küresel güç Türkiye, bölgesel aktör Erdoğan, İslam ülkelerinin parlayan yıldızı AKP’nin, ülkeyi içine düşürdüğü durum budur.” dedi. Yeniçeri, dış politikayı 'sıfıra sıfır, elde var sıfır' politikası olarak nitelendirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER