ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2013 Cumartesi 12:18

Diyarbakır'a çıkarma yapacaklar


AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait ile eşbaşkanlığını Kürt ve Arnavut'un yaptığı Balkan Anadolu Derneği'nin öncülüğünde, çözüm sürecine destek vermek amacıyla, haftaya Diyarbakır ve Mardin'e çıkarma yapılacak.
     Aynı zamanda Türkiye-Arnavutluk Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı da olan Sait, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çözüm sürecine destek olmak amacıyla Balkan Anadolu Derneği öncülüğünde, Diyarbakır ve Mardin'e ziyaret gerçekleştireceklerini söyledi. Sait, Balkan Anadolu Derneği'nin eşbaşkanlığını Arnavut Ender Öztürk ile Kürt Niyazi Gültekin'in yaptığını anımsattı.
     Sait, 9-10-11 Mart günlerinde Diyarbakır ve Mardin'de temaslarda bulunacaklarını belirterek, ''İzmir'den yaklaşık 100 kişi ile gideceğiz. Heyette, kanaat önderleri, dernek başkanları, akademisyenler, iş adamları ve gazeteciler olacak. Bu ziyaretteki amaç, tamamen çözüm sürecine destek vermek'' dedi.
     Heyette bugüne kadar Diyarbakır'a hiç gitmemiş kişilerin de olacağını dile getiren Sait, kendisinin de ilk kez Diyarbakır'a gideceğini söyledi.
    
     -''Taşlanmayacağımızı göstermek için gideceğiz''-
    
     Sait, ''Diyarbakır'a gidersek bir şey olur mu, tehlikeli midir-'' denildiğini, hatta katıldığı bir radyo programında ''Oraya gittiğinizde otobüsünüzü taşlarlarsa ne yaparsınız-'' diye sorulduğunu kaydederek, ''Ben de 'işte bu yüzden gitmek istiyoruz' dedim. Orada taşlama olmayacağını, Diyarbakır'ın Türkiye'nin bir ili olduğunu, rahatlıkla oraya gidilebileceğini göstermemiz lazım. Gideceğiz, sahipleneceğiz, diyeceğiz ki (Mardin de Diyarbakır da bizimdir)'' diye konuştu.
     Diyarbakır'da, Belediye Başkanı Osman Baydemir, ticaret ve esnaf odası başkanları, sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcileri ile görüşeceklerini dile getiren Sait, ''Diyarbakırlı anneler'' ile de bir araya geleceklerini kaydetti. Sait, ''Çat kapı yaparak herhangi bir eve gireceğiz ve onlarla görüşeceğiz'' dedi.
     Sait, Diyarbakır ile Hırvatistan'ın Dubrovnik şehri arasında 1700'lü yıllarda bir ticaret anlaşması imzalandığını belirterek, ''Bu anlaşma bizim Balkan-Anadolu projesine de uyuyor. Balkanlarda Dubrovnik, Anadolu'da Diyarbakır...'' dedi. Sait, bu ticaret anlaşmasının ne zaman imzalandığını ve neyi öngördüğünü araştıracaklarını söyledi.
     Rıfat Sait, Diyarbakır'da, Arnavut göçmenlerinin yaşadığı bir Balkan köyünü de ziyaret edeceklerini ifade etti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER