ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2014 Cuma 23:33

Dışişlerinden referandum açıklaması

Dışişlerinden referandum açıklaması

Dışişleri Bakanlığı: "Referandumun sonucu, İskoç halkının Birlik’i koruma iradesini açık ve kesin bir biçimde yansıtmaktadır".


Dışişleri Bakanlığı'ndan, İskoçya'da yapılan bağımsızlık referandumunun sonuçlarına dair yapılan açıklamada, Türkiye'nin referandumun verimli, uzun soluklu, şeffaf ve kapsamlı bir tartışma süreci neticesinde, sağlıklı bir zeminde gerçekleştirilmiş olmasını takdirle karşıladığı belirtilerek, "Referandumun sonucu, İskoç halkının Birlik’i koruma iradesini açık ve kesin bir biçimde yansıtmaktadır" ifadesi kullanıldı. 

Açıklamada ayrıca Türkiye'nin stratejik ortağı olan Birleşik Krallık ve kurucu unsurlarıyla müspet bir gündem dahilinde her alanda gelişmekte olan ilişkilerinin, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da ilerletilmesine dönük çalışmaların devam edeceği kaydedildi. 

 İngiltere’yle İskoçya arasında 15 Ekim 2012 tarihinde imzalanan Edinburg Anlaşması uyarınca, İskoçya’da 18 Eylül 2014 tarihinde düzenlenen bağımsızlık referandumunda İskoç halkının yüzde 55’inin birlik yönünde, yüzde 45’inin ise bağımsızlık yönünde oy kullandığı açıklanmıştı.  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER