ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 15:50

Dışişleri: Dinleme ile ilgili ABD elçiliğine davet yinelendi


Dışişleri Bakanlığı, ABD Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jess Baily’e dinleme iddialarıyla ilgili izahta bulunması için yapılan davetin yinelendiğini bildirdi.

Dışişleri’nden, bakanlık sözcüsünün, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından Türk diplomatik temsilciliklerinin dinlenmesine yönelik iddialar hakkındaki soruya cevabına ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, “NSA tarafından Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 38 ülkenin elçilik ve diplomatik misyonları tarafından yapılan gizli telefon görüşmelerinin dinlendiği ve internet kayıtlarının takip edildiğine yönelik olarak, Avrupa’nın önde gelen bazı basın-yayın organlarında yer alan iddialar kaygı vericidir.” diyerek endişe dile getirildi.

“ALINACAK YANITA GÖRE DEĞERLENDİRİLECEK”

Bakan Ahmet Davutoğlu’nun ASEAN Toplantısı için bulunduğu Brunei’de, konuyu ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile ele aldığı ve Türkiye’nin iddialarla ilgili açıklama beklediğini belirtiğine dikkat çekilerek, şu bilgi aktarıldı:
“Sayın Bakanımızın ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile yaptığı görüşmeye ilave olarak, bugün (3 Temmuz 2013), ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone Ankara dışında bulunduğundan, Büyükelçilik Maslahatgüzarı Jess Baily, Genel Siyasi İşler Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ömer Önhon tarafından Bakanlığımıza davet edilerek konuyla ilgili izahat beklediğimiz yinelenmiştir. Karşılıklı güven, işbirliği ve şeffaflık üzerine inşa edilmiş ve uzun yıllara dayalı müttefiklik ilişkilerimiz göz önünde tutulduğunda, bu iddiaların açıklığa kavuşturulması gereği izahtan varestedir. ABD makamlarından iddialara dair alınacak yanıtlar ışığında, konu hakkında gerekli değerlendirme yapılacaktır.”

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER