ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Eylül 2013 Pazar 00:53

Dışişleri Bakanlığı'ndan Suriye yorumu


Dışişleri Bakanlığı, Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahların tasfiyesi konusunda ABD ve Rusya arasında sağlanan mutabakatı olumlu bir adım olarak karşıladıklarını ve dikkatle değerlendirildiğini söyledi. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı bu mutabakatın Suriye krizinin nihai çözümü olarak görülmemesini ve rejim tarafından kimyasal silahlar kullanılmadan gerçekleştirilen katliamlar mutlaka engellenmesi gerektiği dile getirildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “Türkiye kimyasal silahlar başta olmak üzere tüm kitle imha silahlarının dünyada ve bölgemizde tasfiyesini ilke olarak memnuniyetle karşılar. Bu çerçevede, Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahların tasfiyesi konusunda ABD ve Rusya Federasyonu arasında Cenevre'de bugün sağlanan mutabakat olumlu bir adım olarak karşılanmış ve dikkatle değerlendirilmiştir.” denildi

Suriye rejiminin envanterinde bulunan kimyasal silahların uluslararası denetim altına alınması ve imha edilmesi, bölgesel ve küresel barış ve güvenliğe yönelik bir tehdidin bertaraf edilebilecek olması bakımından son derece önemli olduğunun belirtildiği açıklamada “Söz konusu mutabakat Suriye rejimince istismar edilmemeli ve rejime halkına karşı yeni katliamlara girişmesi için zaman kazandıracak bir süreç haline dönüşmemelidir. Açıklanan takvim uzundur ve rejim tarafından istismar edilmeye müsaittir. Rejimin taahhütlerini kısa zamanda ve harfiyen yerine getirmemesi ve mutabakatın akamete uğraması halinde uygulanacak yaptırımlar başından ve açıkça ortaya konulmalıdır. Bu mutabakatın uygulanması Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından sağlanmalıdır. Öte yandan bu mutabakat Suriye krizinin nihai çözümü olarak görülmemeli ve rejim tarafından kimyasal silahlar kullanılmadan gerçekleştirilen katliamlar mutlaka engellenmelidir. Suriye'de nihai amaç, üç yıla yakın süredir bu ülkede rejim tarafından işlenen insanlığa karşı suçların son bulması, halkın meşru taleplerinin karşılanması ve Suriye halkına meşru bir yönetim kurma imkânı sağlanması olmalıdır. Nitekim Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da dün yaptığı açıklamada, 'Başar Esad'ın son iki yıl içinde insanlığa karşı pek çok suç işlediğini' ifade ederek, 'Suriye'de bu suçları işleyenlerin hesap verme sürecinin de olacağını' belirtmiştir. Genel Sekreterin bu açıklamasına bütünüyle katılıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER