ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 18:09

Dışişleri Bakanlığı'ndan D-8 açıklaması


Dışişleri Bakanlığı, Pakistan’daki D-8 Bakanlar Konseyi Toplantısı’nda antlaşmaların kabul edilmesinin ön görüldüğü belirterek, yine İslamabad Bildirisi’nin kabul edilmesi ile de gelecek dönemin işbirliği projelerinin yol haritasının çizileceğine dikkat çekti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Pakistan’ın ev sahipliğinde, 21 Kasım 2012 tarihinde düzenlenecek D-8 15. Bakanlar Konseyi Toplantısı’na katılacağı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a refakatle, 22 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilecek D-8 8. Zirvesi’ne iştirak edeceği bildirildi. Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’nın katılımıyla 22 Ekim 1996 tarihinde kurulan ve Sekretaryası İstanbul’da bulunan D-8 küresel ekonomik sistem bünyesinde güney-güney dayanışmasının önemli bir örneğini teşkil etmektedir. Gelişen İslam Dünyasının Sekiz Ülkesi arasında her alanda işbirliğini öngören D-8 çerçevesinde İstanbul, Dakka, Kahire, Tahran, Bali, Kuala Lumpur ve Abuja’da olmak üzere 7 Zirve, 14 Bakanlar Konseyi, 31 Komisyon ve çok sayıda teknik toplantı düzenlenmiştir. D-8, kalkınma yolundaki ülkelerin dünya ekonomisi içindeki konumlarını iyileştirmeyi, ticari ilişkilerini çeşitlendirmeyi ve geliştirmeyi, uluslararası karar mekanizmaları ve paylaşım düzeninin daha adil ve hakça bir düzenlemeye dönüştürülebilmesi için karar mekanizmalarına güçlü bir biçimde katılmayı amaçlamaktadır."

Bu çerçevede, İslamabad’da gerçekleştirilecek Zirve sırasında örgüte gelecek dönemde yön verecek D-8 Şartı, Küresel Vizyon Belgesi ve idari düzenlemeler ve personel yönetimine ilişkin yeni belgelerin kabul edilmesinin öngörüldüğü ifade edilerek, Zirve sonunda İslamabad Bildirisi’nin kabul edilmesinin planlandığı, bu belgelerin kabulü ile D-8 güçlü bir kurumsal temelin yanı sıra önümüzdeki dönemde hayata geçirilebilecek işbirliği projelerine rehberlik edebilecek kapsamlı bir yol haritasına kavuşacağı vurgulandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER