ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ağustos 2014 Pazar 16:45

Dışişleri Bakanlığı, Libya'da devam eden çatışmalardan endişeli

Dışişleri Bakanlığı, Libyada devam eden çatışmalardan endişeli

Dışişleri Bakanlığı, başta Trablus ve Bingazi olmak üzere Libya'da devam eden çatışmaların endişe ile izlendiğini bildirdi.


Dışişleri Bakanlığı, başta Trablus ve Bingazi olmak üzere Libya'da devam eden çatışmaların endişe ile izlendiğini bildirdi. Çatışmalarda sivillerin hayatlarını kaybetmeleri ve yaralanmalarının, Libya altyapısının tahrip edilmesi ve insani bir krizin başlamasından üzüntü duyulduğu belirtildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Bingazi, Derne ve son olarak Trablus civarında düzenlenen hava saldırılarında çok sayıda can kaybı meydana gelmesi ayrıca üzücüdür. Söz konusu hava saldırılarını gerçekleştiren askeri uçakların kimliğinin kesin olarak bilinememesi de ciddi bir endişe kaynağı teşkil etmektedir. Kardeş Libya'da tüm taraflara BM'nin çabalarına destek vererek bir an önce ateşkes sağlamaları çağrısında bulunuyor; anlaşmazlıkların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Şiddet olaylarını, sivillerin hedef alınmasını ve söz konusu hava saldırılarını kınıyoruz. Libya'daki sorunların çözümünün dış müdahalelerle değil, kardeş Libya halkının kendi iradesiyle mümkün olabileceğini vurguluyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

MUSAB BİN UMEYR CAMİİ'NE SALDIRI KINANDI

Öte yandan, Irak'ın Diyala vilayetinde 22 Ağustos günü Musab bin Umeyr Camii'ne yönelik gerçekleştirilen, 70'den fazla kişinin ölümüne ve onlarca kişinin yaralanmasına yol açan terör saldırısı da bakanlık yetkililerince şiddetle kınandı. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve metanet, yaralananlara acil şifalar dileyen Bakanlık, “Bir kutsal mekana ve dini vecibelerini yerine getiren kişilere yönelik gerçekleştirilen bu menfur saldırıyla, özellikle yeni bir siyasi başlangıcın yapılmakta olduğu bir dönemde Irak'ta mezhep çatışması, kardeş kavgası çıkarılmasının hedeflendiği açıktır. Irak halkının ve siyasi temsilcilerinin, bu çirkin oyuna alet olmayacaklarına inanıyor, tüm Iraklı kardeşlerimizi, söz konusu menfur terör eylemi karşısında itidalli davranmaya ve ortak bir duruş sergilemeye çağırıyor, saldırıyı gerçekleştirenlerin ivedilikle tespit edilerek, adalet önüne çıkarılmalarını bekliyoruz. Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bu zorlu dönemde de Irak halkının yanında olmaya devam edecektir.” açıklamasını yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER