ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 23:17

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Van'da:


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Birileri, şiddeti, terörü körüklemek isteyebilir. Birileri, burada Türkle Kürdün, Arapla Kürdün mücadele etmesini isteyebilir. Biz, bu topraklara asırlarca kardeşlik tohumları eken ecdadın torunları olarak diyoruz ki bundan sonra kimse Türkle Kürdü karşı karşıya getiremeyecek" dedi.
Van'da "Azerbaycan-İran-Türkiye Dışişleri Bakanları Üçlü 3. Toplantısı"na katılan Davutoğlu, ikili temasların ardından AK Parti Van İl Başkanlığı Gençlik Kolları tarafından düzenlenen programa katıldı.
Kent merkezindeki bir otelde düzenlenen programda, gençlerin yoğun sevgi gösterileriyle karşılanan Davutoğlu, bir süre önce de Van'a gelerek çok önemli toplantılar gerçekleştirdiğini anımsatarak, gerekirse kente bin defa gelmeye hazır olduğunu söyledi.
Kentteki programları sırasında, ülkelerindeki savaş ve çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli gençlerin yanına geldiğini, onlarla sohbet ettiğini aktaran Davutoğlu, Vanlıların bu kardeşlerini bağrına bastığını, dünyada ve ahirette beraber olmaya ahdettiğini belirterek, Suriyelilerin kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini ve çok rahat olduklarını kaydetti.

- "Suriyeli gençleri kardeş edinin"
Van'ın tarihinde gençlerin çok önemli kahramanlıklarının yattığını, 1914 yılında vatanı korumak amacıyla askerlere mühimmat taşıyan 120 Vanlı gencin soğuktan donarak şehit olduğunu anlatan Davutoğlu, "120 yiğidi bugün sizlerin yüreğinizdeki dava aşkına rahmetle anıyorum. Allah mekanlarını cennet eylesin. Allah bir daha bu topraklarda zillet ya da istila korkusu yaşatmasın ama yaşanırsa bu Van gençliği, herkesten önce ayağa kalkar ve zillet yaşatanlarla mücadele eder. 120 Suriyeli kardeşimiz sizlere emanettir. Onlar da Vanlı kahramanlar gibi ülkelerindeki savaştan Van'a kurtuluş ümidiyle yürüdüler. Onlar, size Allah'ın emanetidir. Ensar bilincine sahip olan, Medine ahlakıyla ahlaklanmış Van gençliği o gençlere sahip çıkar. Her biriniz Van'daki 120 Suriyeli genci kardeş edinsin, evinde ağırlasın, aşını paylaşsın, dertleşsin" diye konuştu.
Davutoğlu, mart ayı içinde iki önemli günün olduğunu, bunlardan birinin 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü olduğunu dile getirerek, "Çanakkale'de bizlerin dedeleri omuz omuza savaşmışsa, Türksün, Kürtsün, Çerkezsin, Arapsın diye ırkını sormamışsa, Allah şahittir ki bu topraklarda bir daha bu soruyu sordurmayacağız. Madem şehitlikte birleşmiş dedelerimiz, bizler de bu topraklarda bunu sürdüreceğiz. Kaderimiz bir ve beraberdir. Bir de bayramımız var, Nevruz. İnşallah bu bahar, Van'da bir gül açacak. Nevruzun çatışma günleri gibi görüldüğü dönemler geride kaldı. Nevruz, bu coğrafyanın ortak bayramıdır ve barış içinde kutlanacak" dedi.
Dünyanın birçok ülkesine geçen hafta gittiklerini, 36 saat aralıksız uçuş gerçekleştirdiklerini, bunu vatandaşların refah seviyesinin yükselmesi ve dava aşkı için yaptıklarını belirten Davutoğlu, ziyaret ettiği ülkelerdeki insanların Türkiye'ye büyük umutla baktığını, çaresiz zamanlarında yardıma koşan tek ülke olarak gördüğünü ifade ederek, umutların sönmemesi için her seçimin kendileri için bir kader seçimi olduğunu, bu nedenle önlerine çıkan engeller karşısında yılmamanın boyunlarını borcu olduğunu söyledi.

- "Çözüm süreci dolayısıyla bütün topraklara barış tohumu tekrar bırakıldı"
Davutoğlu, geçen bir yıl içinde ne tür komplolarla karşılaştıklarını herkesin yakından takip ettiğini, bu komploları düzenleyenlerin hedefinin anlaşılmadan seçimlerin mahiyetinin anlaşılamayacağını ifade ederek, şunları kaydetti:
"12 yıl durmadan çalışırken, hepimizin derdi aynı, bu halka bir daha baş eğdirmeyecek onurlu geleceği inşa etmektir. Bunu sağlamaya çalıştık ve 3 şeye önem verdik. Şimdi bu 3 şeyi yıkmaya çalışıyorlar. Birinci önem verdiğimiz husus, bu ülkenin gençleri arasına, vatandaşları arasına sokulmak istenen fitneyi engelleyip ebedi kardeşliği tesis edecek, güçlendirecek adımları atmak. 30 yılı aşkın gerilimler yaşandı. Karanlık tabloların çizildiği 2013 yılında bu topraklara hiçbir gencimizin acısı düşmedi. Çözüm süreci dolayısıyla bütün topraklara barış tohumu tekrar bırakıldı. Son günlerde kaybettiğimiz her gencimizin acısını yüreğimize hissediyoruz ve bir daha gençlerimizin toprağa düşmesini kabul edemeyiz."
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Çözüm sürecini baltalamak üzerinden bizim hükümetimizi yıpratabilmek, yıkabilmek için bütün atılan barış tohumlarını yok etmek isteyenlere şu sözümüz var: Ne yaparsanız yapın bir kez topraklara kardeşlik aşısı tekrar aşılandı. Allah'ın izniyle bu topraklara ve gençlerimizin arasına fitneyi bir daha kimse sokamayacak. Topraklarda hangi etnik kökenden gelirse gelsin, herkes eşit ve onurlu vatandaş olmanın gururuyla yaşayacak. Herkes Çanakkale'de ortak mücadele vermiş nesillerin gençleri olarak ortak haklara sahip olacak. Kimse aşağılanmayacak, tahkir edilmeyecek. Çözüm süreciyle bu kararlılık gösterildi."
Topraklara barışın gelmesinden, anaların gözlerinden yaş dökülmemesinden kimsenin zarar görmediğini, herkesin sürece büyük destek verdiğini anımsatan Davutoğlu, 15 gün önce Süleymaniye'de bir toplantıya katıldığını ve orada "Rojbaş" (iyi günler) diyerek insanları selamladığını, Kürtçe konuşma yaptığını söyledi.
Davutoğlu, şunları kaydetti:
"Allah'ın insanoğluna nimet olarak verdiği bütün diller bizim için esastır. Yeter ki bu dillerde muhabbet konuşsun, yeter ki bu dillerde hamasi sloganlar, nefret tohumları ekilmesin. Yunus Emre'nin, Bediüzzaman'ın, İdrisi Bitlisi'nin dili konuşsun. Onlarca yıl hepimiz inancı dolayısıyla eşlerimizin, kardeşlerimizin, torunlarımızın ezildiğinin zilletini gördük. 2013'te Türkiye'de karalar bağlandığı dönemde kardeşlerimiz, her yere olduğu gibi TBMM'ye de onurla başları dik olarak girdi. İnsanlar, 2013 yılını, nevruzun barış içinde kutlandığını anlatacak. 2013 yılı, 1 yıl boyunca anaların gözyaşı dökmediğiyle hatırlanacak. IMF'ye son taksidini ödeyerek bir daha hiçbir namertten ve mertten borç olmak zorunda kalmayacağımız bir dönem olarak hatırlayacak. Bu mücadeleyi, geleceğimiz namerdin önünde eğilmesin, borç istemesin diye verdik. Bir daha çocuklar karşılıklı olarak savaştırılmasın diye verdik."
Van'ın da içinde bulunduğu şekilde Türkiye'nin kalkınması konusunda yoğun çaba gösterdiklerini, ekonomik olarak başı dik olmayan ülkelerin siyasal olarak da dik durmasının mümkün olmayacağını dile getiren Davutoğlu, Van'ın gelecek dönemlerde bölgenin olduğu gibi bütün coğrafyanın da incisi olacağını söyledi.
Bilinçli olarak iki uluslararası önemli toplantıyı Van'da düzenlediğini, sabah saatlerinde İran ve Azerbaycan ülkelerinin Dışişleri Bakanları ile toplantıda bir araya geldiğini dile getiren Davutoğlu, Van'da ilk kez uluslararası bir toplantının organize edildiğini belirterek, kentin Ortadoğu'nun, Mezopotamya'nın yükselen şehri olmasını istediklerini vurguladı.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'yi yarın Van'da ağırlayacaklarını, bölge valileri ve iş adamlarıyla bir araya gelerek ekonomik ilişkilerin geliştirilmesiyle ilgili toplantı yapacaklarını belirten Bakan Davutoğlu, "Bu ziyarette en önemli mesaj şudur; Birileri, Türkiye ile Irak arasında, Türkiye ile Suriye arasında duvar örmeye kalkışabilir. Birileri, şiddeti, terörü körüklemek isteyebilir. Birileri, burada Türkle Kürdün, Arapla Kürdün mücadele etmesini isteyebilir. Biz, bu topraklara asırlarca kardeşlik tohumları eken ecdadın torunları olarak diyoruz ki bundan sonra kimse Türkle Kürdü karşı karşıya getiremeyecek. Milli birlik olmazsa, bu topraklarda kardeşlik egemen olmazsa Van'da da bu vizyon yaşanmaz. Biz kimseyi bu coğrafyada ve dünyada düşman görmüyoruz. Herkese gönlümüzü, yüreğimizi açıyoruz" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER