ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 10:47

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Konya'da


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye'deki kardeşlerimiz başta olmak üzere, Mısır, Filistin, Gazze, Myanmar, Somali ve dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimizin çektikleri her acıyı yüreğimizde hissediyoruz. Allah onlara dayanma gücü ve en kısa zaman bu acılardan kurtulma imkanı versin" dedi.
Bayramı Konya'da geçirecek olan Davutoğlu, bayram namazını merkez Meram ilçesindeki konutu yakınlarında bulunan Kürden İrşad Camisi'nde kıldı. Namazın ardından cami cemaati ile bayramlaşan Davutoğlu, çocuklara harçlık verdi.
Davutoğlu, cami çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Kurban Bayramının ülkemize, İslam dünyasına ve Konyalılara hayırlı olmasını diledi. Her bayramın bir muhasebe dönemi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:
"Bu muhasebe döneminde sürur ve gurur duyduğumuz güzel gelişmelerin yanında büyük acılar, ıstıraplar da yaşıyoruz. İslam dünyasının birçok köşesinde milyonlarca kardeşimiz bayramı hakkıyla idrak edememenin acısını duyuyor. Onların acılarını paylaşıyoruz. Suriye'deki kardeşlerimiz başta olmak üzere, Mısır, Filistin, Gazze, Myanmar, Somali ve dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimizin çektikleri her acıyı yüreğimizde hissediyoruz. Allah onlara dayanma gücü ve en kısa zaman bu acılardan kurtulma imkanı versin. Suriye'nin her köşesinde, Halep, İdlip, Şam, Dara, Deyru'z-Zor, Hama, Humus ve Şam'da kardeşlerimiz maalesef huzur içinde bayram idrak edemiyorlar. Bu onların bu şekilde idrak edebildikleri üçüncü Kurban Bayramı. Allah onlara en kısa zamanda bayramı hakkıyla kutlayacakları günleri nasip etsin. Allah, Mısır'da ve diğer bölgelerdeki kardeşlerimizin acılarının dinmesi konusunda da bize güç ve kuvvet verisn. Sadece onların acılarını hissetme değil dindirme gücünü nasip eylesin."
Davutoğlu, ailelerinden uzakta olan, aileriyle bayramlaşamayanların da acılarını hissettiklerini, yetimlerin, mültecilerin, Türkiye'de, ailelerinden yuvalarından uzakta bayram idrak ettiklerini dile getirdi.
Bayramı yuvalarından uzakta idrak edenlerle ev sahibi olarak bayramlaşmanın mutlu gururunu duyduklarını ifade eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu dönede ailelerinden uzakta olan kardeşlerimizin bir an önce ailelerine kavuşmaları için büyük çaba içindeyiz. Lübnan'da iki pilotumuz bu bayramı ailelerinden uzakta geçiriyorlar. Kaçırılan bu pilotlarımızla ilgili her türlü gelişmeyi yakından takip ediyoruz. Dün, Lübnan Başbakanı Sayın Necip Mikati ve Lübnan Meclis Başkanı Sayın Nebih Berri ile tekrar bu konuyu ele aldım. Mutat, haftalık bir şekilde onlarla görüşüyoruz. Ayrıca büyük bir gayret içindeyiz. Onlar da pilot kardeşlerimizin bir an önce evlerine dönmeleri için ellerinden geleni yapma sözü verdiler. Büyük bir çaba içindeyiz. Bu bayramı aileleriyle geçirmeleri için yoğun gayret gösterdik son günlerde. İnşallah en kısa zamanda aileleriyle görüşmelerini diliyorum. Dün pilotlarımızın aileleri ve muhterem eşleriyle de görüştüm. Her iki pilot kardeşimizi en kıza zamanda ailelerinin yanına getirmek için gayret gösteriyoruz.."
- Türkiye- Hollanda milli maçı
Bir gazetecinin "Bu akşam oynanacak Türkiye-Hollada maçıyla çifte bayram yaşayacakmıyız?" sorusu üzerine Davutoğlu, "İnşallah; çok güzel bir tevafuk bir bayram günü bu maç. Son 3 maçta millilerimiz olmaz denilen başarıları gerçekleştirdiler. Onların milletimize bir bayram hediyesi vermesi konusunda büyük bir gayret içinde olacaklarından eminiz. Bayram hediyesi vereceklerine inanıyoruz. İnşallah güzel bir haber alırız akşama" diye konuştu.
Daha sonra yanındaki çocuklar ve vatandaşlarla yürüyerek konutuna geçen Davutoğlu, kendisini takip eden basın mensuplarıyla bayramlaşarak onlara şeker ikram etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER