ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 12:04

''Dinlemeleri kabul etmemiz mümkün değil''

Dinlemeleri kabul etmemiz mümkün değil


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) dinlemelere ilişkin soruşturmasıyla ilgili, "Herhangi bir suç unsuru olabilir. Bir veya birkaç kişi bu suç unsuru çerçevesinde dinlenebilir. Ama yüzlerce, binlerce kişinin dinlenmesini kabul etmemiz mümkün değil. Bunu yadırgıyoruz" dedi.

Elvan, partisinin Karaman il binasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin, TİB'in dinlemelere ilişkin soruşturmasıyla ilgili sorusu üzerine, "Şunu ifade edeyim; geçmiş yıllarda oldukça yüksek miktarda dinlemelerin olduğunu görüyoruz. Dün bu rakamlar da telaffuz edildi. Ben de bunların doğru olduğunu ifade ettim. Ancak, bu yıl itibariyle özellikle 2014 yılı itibariyle bu oranda ciddi bir azalma söz konusu" diye konuştu.

Geçmiş dönemlere yönelik olarak, Başbakanlık Teftiş Kurulu, Devlet Denetleme Kurulu ve HSYK'nın bu konuda inceleme başlattığını ifade eden Elvan, şunları kaydetti:

"Bu çalışmalar neticesinde, resim çok daha net bir şekilde ortaya çıkacak. Ama çok sayıda kişinin, 300, 500, bin kişi gibi çok yüksek rakamlarda dinlemelere anlam vermemiz mümkün değil. Herhangi bir suç unsuru olabilir. Bir veya birkaç kişi bu suç unsuru çerçevesinde dinlenebilir. Ama yüzlerce, binlerce kişinin dinlenmesini kabul etmemiz mümkün değil. Bunu yadırgıyoruz. Bu konuda daha önce de ifade ettiğim gibi gereken inceleme ve teftişe yönelik çalışma başlatıldı."

Bakan Elvan, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un tahliye edilmesi konusunda yöneltilen bir soru üzerine ise Başbuğ'un Anayasa Mahkemesinin kararı gereği serbest kaldığını dile getirdi.

Elvan, şöyle devam etti:
"Bu kadar uzun süre tutukluluk yaşanması tasvip edilebilecek bir husus değil. Dünya standartları neyse o standartlara, özellikle tutukluluk süresinin aşağı çekilmesi gerekiyor. Bunu özellikle ifade edeyim; bizim tabii Türkiye'de özellikle yargıda bir mantalite değişimi, çağdaş norm ve standartlara uygun bir yapının mutlaka oluşması gerektiğini düşünüyorum."
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER