ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Kasım 2012 Pazar 18:18

Destici: Yeni anayasa sözü verenler şimdi...

Destici: Yeni anayasa sözü verenler şimdi...


Büyük Birlik Partisi(BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye'de meselelerinin demokrasi içinde siyaset yoluyla çözülebilmesi partilerin yeni bir sivil demokratik anayasayı yapmamakta direndiğini belirterek, "Hepsinin yeni anayasa sözü vardır. Ama maalesef hepsi şimdi top çevirmektedir.'' dedi.

Destici, partisinin Eskişehir İl Divan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin iç ve dış politikada zor günlerden geçtiğini söyledi. Destici, partisinin Büyükşehir Yasası'yla 13 ilin büyükşehir yapılmasına karşı olmadığını belirterek, "Biz 13 ilin büyükşehir yapılmasına karşı değiliz, sisteme karşıyız." diye konuştu.
Büyükşehir Yasası'na ilişkin, olarakta, ''Bu yasa Türkiye'yi bölecek, eyalet sistemine ayıracak belli bir bölgede, Güneydoğu Anadolu'da özerkliğin adımını atacak bir yasadır.'' dedi. Bu konu da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ziyaret edeceklerini kaydeden Destici, '' Buradan sayın Cumhurbaşkanı’mıza yasayı Meclis'e geri göndermesi ve onaylamaması konusunda milletimizin birliği adına, ülkemizin geleceği adına çağrıda bulunuyorum. Bu konuda Cumhurbaşkanımızı ziyaret etmeyi de planlıyoruz.'' ifadesini kullandı.

Türkiye'nin meselelerinin demokrasi içinde siyaset yoluyla çözülebileceğini vurgulayan Destici, Türkiye'de siyasetin önünü açmak gerektiğini dile getirdi. "Ama bugün siyasetin önü tıkanmıştır." ifadesini kullanan Destici, "İktidar ve diğer muhalefet partileri bunun önünü açacak yeni bir sivil demokratik anayasayı yapmamakta direnmektedirler. Hepsinin yeni anayasa sözü vardır. Ama maalesef hepsi top çevirmektedir.'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Suriye politikasın dış ülkelerde değil ülkenin içinde tartışılması gerektiğini işaret eden Destici, şöyle dedi: "Beşşar Esed bizi Suriye'ye davet etti ancak biz gitmedik. Biz hükümeti Suriye politikalarını da diğer politikalarda olduğu gibi eleştiriyoruz. Ancak nasıl geçmişte rahmetli genel başkanımız nasıl ben ülkemin sorunlarını ülkemde çözerim dışarıda tartışmam dediyse bizde ülkemizin sorunlarını burada eleştiririz, muhalefetimizi burada yaparız ama başka bir ülkenin parlamentosunda onların politikalarına alet olmayız."

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER