ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 16:20

Destici: TBMM, Hocalı katliamını soykırım olarak tanımalı


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Neredesiniz ‘Hepimiz Ermeniyiz’ diyenler, neredesiniz AİHM, neredesin insanlık" diye seslenerek, TBMM’nin 2014 yılında Hocalı olaylarını soykırım olarak tanımasını istedi.

Hocalı katliamı ile ilgili mesaj yayınlayan Mustafa Destici, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinin Hocalı kasabasında 25-26 Şubat 1992 tarihinde Ermeniler tarafından önceden planlanarak yapılan soykırımın insanlık tarihi için büyük bir ayıp olduğunu, uluslararası hukuka ve sözleşmelere göre de insanlığa karşı suç kapsamında olduğunu ifade etti. "Azerbaycan Türklerine karşı yapılan bu katliamın acılarını kardeş Türk milleti olarak yüreğimizde hissediyor ve bu katliamı kınıyoruz." diyen Destici mesajında şu bilgilere yer verdi: "83’ü çocuk, 106’sı kadın, 70’ten fazlası ise ihtiyar acazeler olmak üzere 613 Azerbaycan Türkü hunhar ve vahşiyane saldırılar sonucu katledildi. 487 kişi ağır yaralandı. 1275 kişi Ermeniler tarafından esir alındı. 150 kişi ise kayboldu. Bu durumun Birleşmiş Milletler’e (BM) 1999 yılında soykırım olarak kabul edilmesiyle ilgili bir başvuru yapılmış ve kabul edilmişti. Ancak daha sonra bir gelişme olmadı.’’

“ERMENİLER TAM ANLAMIYLA BİR KATLİAM YAPMIŞLAR”

"Neredesiniz ‘Hepimiz Ermeniyiz’ diyenler, neredesiniz AİHM, neredesin insanlık" diye seslenen Destici, TBMM’nin 2014'de Hocalı olaylarını soykırım olarak tanımasını istedi.
Destici mesajını "26 Şubat günü Türk dünyası ve Azerbaycan için en acılı günlerden biri olmanın yanı sıra aynı zamanda insanlık tarihi için de kelimenin tam anlamıyla siyah bir sayfadır. 26 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Hocalı kentinde sivil halka karşı Ermeniler tam anlamıyla bir katliam yapmışlardır." şeklinde tamamladı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER