ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 18:26

Destici: Başörtüsü istismarından vazgeçin


Büyük Birlik Partisi (BBP) İstanbul İl Kongresi’nde konuşan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, başörtüsünün her alanda serbest bırakılmasından yana olduklarını ve bu alanı siyasi malzeme haline getirmediklerini söyledi. İktidarın başörtüsünü istismar ettiğini ileri süren Destici, “Artık bu istismardan vazgeçin.” şeklinde çağrıda bulundu.

BBP İstanbul İl Kongresi, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde yapıldı. Kongrede, yerel seçimler öncesi BBP’li belediyelerin icraatları anlatıldı. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de kongreye katılanlar için konuşma yapıp gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasına merhum Muhsin Yazıcıoğlu’na rahmet dileyerek başlayan Destici, il ve ilçe başkanlarına da çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

BBP’li belediyelerin başarılı çalışmalar sergilediğini anlatan Destici, özellikle Sivas’ın gelişimine vurgu yaptı. Sivas’ta 40 yılda yapılamayanın 4 yılda yapıldığını belirten Destici, “ 2009 yerel seçimlerinde 20’ye yakın belediye kazandık ve bunların tamamına yakını da iktidar partisindendi. 4, 5 yıl önceye gittiğimizde biz bu belediyeleri nerelerden alıp nerelere getirmişizdir. Mukayese edilemeyecek derece fazladır. Sivas’ı yeniden imar ettik. Bu imarda katkısı bulunan herkese şükranlarımı sunuyorum. Sivas belediyesini biz 4 yıl önce 105 trilyon bütçeyle devraldık ve onun üzerinde bir borçla devraldık. 4 yıl sonra Sivas belediyesinin bütçesi 220 trilyona yaklaşmış durumda, yapılanlar 4 katı. Borcu da yüzde 15 ve 20’ler seviyesindedir. Yine Şarkışla belediyesini 4, 5 yıl önce 4 trilyon bütçe ile devraldık, 7 trilyon borçla devir aldık. Seçildikten sonra belediye araçlarına ancak kendi çeki ile mazot aldı belediye başkanı. Şimdi bu bütçe 19 trilyon oldu. 7 trilyon borç da sıfırdır.” şeklinde konuştu.

‘BELEDİYE İKTİDARDA OLMAZSA HİZMET YAPAMAZ ANLAYIŞINI DEĞİŞTİRDİK’

Türkiye’de ‘belediye iktidardan olmazsa hizmet alamaz ya da yapamaz’ anlayışının hakim olduğunu söyleyen Destici, bu anlayışı BBP’li belediyelerin yıktığını kaydetti. Destici, “BBP belediyelerinin hizmeti iktidar belediyelerinin hizmetinden kat kat fazladır. Başta Sivaslı halk olmak üzere, bütün halkımızda BB’ ye teveccüh artmaktadır. İkinci döneminde Sivas bambaşka Sivas olacaktır. Devam eden hizmetler tamamlanacaktır. Bütün hizmetler tamamlandığında Sivas’ın nasıl büyüdüğünü nasıl geliştiğini ve göç vermeyi bırakıp artık nasıl göç aldığını göreceğiz. Zaten Sivas BBP döneminde göç alan şehir haline gelmiş nüfusta azımsanamayacak kadar artmıştır.” ifadelerini kullandı.

‘İKTİDAR VE MUHALEFET MİLLETİ KAMPLAŞTIRIYOR’

İktidarın ve muhalefet partilerinin suni gündem oluşturduklarını anlatan Destici, bu partilerin milleti kamplaştırıp, bölüp bu durumdan faydalanmak istediklerini savundu. Destici, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz hiçbir zaman bu anlayışta olmadık. Biz bölmek ayrıştırmak savaştırmak yerine bütünlükten barıştan kardeşlikten yana olduğumuzu her fırsatta dile getirdik. Ne gerekiyorsa, hiçbir menfaat gözetmeden ülkenin menfaati için gayret içinde olduk. Demokratikleşme paketi diye bir paket açıklandı. Bu neyin sonucu? Yeni anayasanın sonucu. Millete bu iktidar partisi 2002 seçimlerden önce başlayarak hep yeni sivil demokratik anayasa sözü verdi. Millet iktidara önce anayasayı tek başına değiştirecek çoğunluk verdi ama bunu yapmadı. İkinci döneminde referandum yoluyla anayasayı değiştirecek çoğunluk verdi ama bunu da yapmadı. Üçüncü dönemde uzlaşmayla halledebilecek bir çoğunluk verdi ancak bunu da yapmadı. Ve nihayetinde demokratikleşme paketi diye bir paketi açıkladılar. Önce 2 ay milleti bununla ilgili konuşturup daha sonra açıkladılar. ‘Bu paket Türk demokrasisini ileri taşıyacak milletin taleplerini karşılayacak bir paket olmayacak’ dedik. ‘Çünkü başta bu paket PKK ile yürütülen bir takım müzakereleri kapsayacak. Gezi olaylarında sonra Avrupa ile bozulan ilişkileri düzeltmek için bir takım maddeler içerecek ve iktidarın daha fazla nasıl oy alabilirim hesabını içinde barındıracak bir paket olacak’ dedik ve haklı çıktığımızı görmüş olduk.”

‘BAŞÖRTÜSÜ İSTİSMARINDAN VAZGEÇİN’

Kamuda başörtüsü serbestliğine de değinen Destici, hükümeti bu konudaki tutumundan dolayı eleştirdi. BBP’nin, bütün alanlarda başörtüsü serbestisini savunduğunu kaydeden Destici, “Biz BBP olarak her dönemde başörtüsünün her alanda serbest bırakılmasını savunduk ve bunun üzerinden siyaset gütmedik. Asla bir istismar alanı olarak kullanmadık ve samimi bir şekilde inanç özgürlüğü olarak baktık. Hükümet burada bile askeriyede, emniyette ve yargıda bir takım kısıtlamalar getirdi. Sivil memur olarak görev yapan hanımlar da işlerine bu şekilde gidemiyor ve bu özgürlükten istifade edemiyor. İktidara çağrımız, artık bu istismardan vazgeç.” dedi.

‘ORDU, MUHSİN YAZICIOĞLU’NUN AİLESİNDEN ÖZÜR DİLEMELİ’

PKK’dan ve ayrılıkçılardan özür dileyen bir ordu olduğunu savunan Destici, “BBP olarak, TSK’ya, PKK’dan, ayrılıkçılardan özür dileyen TSK’ya bir çağrı var. Madem bölücülerden ayrılıkçılardan özür dileyecek kadar demokrasiyi içinize sindirmişsiniz, 5 yıldır Muhsin Yazıcıoğlu’nun ailesinden ve BBP’den özür dilemeyi hiç aklınıza getirdiniz mi acaba. Ömrünü milleti için harcamış her türlü işkenceye rağmen devlete millete zeval gelir diye hiçbir mahkeme kapısına gitmemiş, hiçbir şikayette bulunmamış bu insanın geride kalanlarından acaba ne zaman özür dileyeceksiniz. Bir hata ve ihmal dahi olmuş olsa, eğer öldürüldü algısı oluşmuşsa bile. Bunun 5 tane ana sebebi direk jandarma ve Hava Kuvvetleri ile ilgili.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER