ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 11:01

'Demokratik rejimin sigortası gazetecilerdir'

Demokratik rejimin sigortası gazetecilerdir


DSP Genel Başkanı Masum Türker, demokratik rejimlerin en önemli sigortasının, gazeteciler olduğunu bildirdi.
    
Türker, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
    
Gazetecilerin zor koşullara rağmen, görevlerini yerine getirmek için var güçlerini ortaya koyduklarını ifade eden Türker, şunları kaydetti:
   
  ''Demokratik rejimlerin en önemli sigortası, gazetecilerdir. Gazeteciler, kamuoyunu aydınlatmak, doğru bilgilendirmek için yaptıkları çalışmalarla demokrasinin varlığını sürdürebilmesi için çok önemli bir görev üstlenmişlerdir. Gazetecileri görevlerini yaptıkları için suçlamak, onları doğruları yansıttıkları için cezalandırmak, demokrasiye aykırı bir tutumdur ve demokrasi iddiasında olan yönetimlere yakışmamaktadır.
    
Gazeteciler, ülkemizin gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşması, daha da ilerlemesi için toplumun önünden yürüyen ve hep geleceği gösteren rehberlerdir. Toplumun sesi, gözü, kulağı, vicdanı olan gazetecilerin çalışmalarını engellemek, her şeyden önce ulusumuzun ilerlemesine engel olmak anlamı taşır. Bu nedenle basının özgür olması için ne gerekiyorsa yapılmalı, anayasal güvencelerine dokunulmamalı, onların özlük hakları ve sendikalaşmaları konusunda yapıcı adımlar atılmalıdır.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER