ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 17:45

"Demokrasiyi de barışı da isteyeceğiz"


 CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Her şey barış sürecine karşı gibi bir evham içerisinde olmamak lazım. Demokrasiyi de barışı da isteyeceğiz" dedi.
Tanrıkulu, Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü'nce Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda düzenlenen "Hakikatleri Açığa Çıkarma ve Geçiş Süreci Adaleti" konulu panele katıldı. Tanrıkulu, panel öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
"Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk'ün Gezi Parkı olaylarıyla ilgili CHP'yi eleştirmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Tanrıkulu, hiçbir zaman bu eylemleri yapanların önüne geçmediklerini ancak bunlarla dayanışma içinde olduklarını söyledi.
Tanrıkulu, şöyle konuştu:
" Her şey barış sürecine karşı gibi bir evham içerisinde olmamak lazım. Demokrasiyi de barışı da isteyeceğiz. At başı yürüyebilir. Her şey barış sürecine karşıymış gibi bir kuşku içinde doğru değil. Bu polemiklere girmemeliyiz. Gün, birbirimizi eleştirmek, yanlışları öne çıkarma günü değil, ortak, demokrasi platformunda buluşmaktır. Barışı ancak böyle yaygınlaştırabilir ve geliştirebiliriz."
Gezi olaylarının temelinde dikkate alınmama olduğunu ileri süren Tanrıkulu, şöyle devam etti:
"Polisin kullandığı aşırı şiddet, orantısız güç, farklı görüşlere tahammül etmeme var. Bunlar bugün İstanbul'da ortaya çıktı ama 30 yıldır Türkiye bunları yaşıyor zaten. Hükümete düşen görev Meclisi bir demokrasi meclisine dönüştürmesidir. Eğer bunlar Meclis'te atılmazsa demokrasiyi nasıl inşa edeceğiz? Kürt meselesindeki demokratik adımları nasıl atacağız? Biz bunlara hazırız. Başbakan kendisine destek istiyor, barış sürecine değil. Başbakana destek vermek zorunda değiliz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER