ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 12:44

"Demokrasilerde ırk ayrım yapılmaz"


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in ‘Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz’ şeklindeki sözlerine katılmadığını belirterek, “Demokrasilerde insanların kökenine göre bir ayrım yapılmaz. Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yaşayan tüm vatandaşlarımız eşit haklara sahiptir.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Genel Kurul’daki ana dilde savuma hakkı görüşmelerinde CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in ‘Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz’ şeklindeki sözleri ile ilgili, “Demokrasilerde insanların kökenine göre bir ayrım yapılmaz. Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yaşayan tüm vatandaşlarımız eşit haklara sahiptir.” diye konuştu. Hamzaçebi, grubu temsilen yapılan açıklamanın önemli olduğunu vurgulayarak, “Grubu temsilen yapılan açıklama öndedir. İnsanlar kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri dilde savunmalarını elbette yapabilirler. Genel Kurul’da bir çok görüş ortaya konabilir, bunlar daha iyi ve doğruyu bulmak için yapılır. Her vekilin görüşü de Genel Kurul’da tartışılır.” dedi.

Grup adına yapıla konuşmanın partinin görüşü olduğunu söyleyen Hamzaçebi, “Onun dışında milletvekilleri kişisel görüşlerini açıklayabilirler.” ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER