ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 17:37

Demirtaş'tan medyaya çağrı


Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tüm Türkiye'nin barış süreci müzakerelerini desteklediğini belirterek, "Ama kim ki bunu çıkarları için kullanırsa halklara ihanet etmiş olacaktır. Önümüzdeki günlerde gelişmeleri daha net göreceğiz. Buradan medyaya sesleniyorum. Kafa karıştırma yerine lütfen objektif habercilik yapın. Barış sürecinin yürümesi için bu olmazsa olmazdır." dedi.

BDP Van İl Başkanlığı 3'üncü Olağanüstü Kongresi Van'daki bir düğün salonunda yapıldı. Toplantıya partinin Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ilçe belediye başkanları ve yaklaşık bin kişi katıldı. Demirtaş toplantıda yaptığı konuşmada, yeni çözümden söz edildiği halde pratikte, sokakta yeni süreci göremediklerini, henüz halkın yaşantısında değişen bir şey olmadığını söyledi.

"Sözleri önemsiyoruz ama. Lafla da peynir gemisi yürümüyor." diyen Demirtaş, "Güzel, süslü sözlerle yüzyıllık bir sorunun çözülemeyeceğini biliyoruz. Barış ve çözüm inancı nedeniyle ve özellikle halkın ve bizlerin sayın Öcalan'a duyduğumuz güven nedeniyle bu süreci destekliyoruz. Biz de elimizden gelen desteği sunuyoruz. Bizim bu dikkatli davranışımızı sizler de görüyorsunuz. Biz yeni bir sürecin başlaması için elimizden geleni yapıyoruz. Hassasiyetlerimiz ortadadır. Yıllardır her yerde müzakere, diyalog dediğimiz için bizi linç etmeye çalışanların şimdi samimi olup olmadığını öğrenmeye çalışıyoruz. Yoksa biz elbette diyalog ve müzakere sürecini destekliyoruz. Şimdi dönüp dolaşıp bu noktaya geldiler. Sizler iyi hatırlarsınız Kürtler diyalog ve müzakere dediği için örgüt üyeliği, örgüt propagandası ile suçlandılar. Hala bu yüzden tutuklu arkadaşlarımız var." diye konuştu.

Bu koşullarda hiç kimsenin oyalama taktiklerine başvurmamasını gerektiğini söyleyen Demirtaş, tüm Türkiye'nin bu müzakere sürecini desteklediğini anlatırken, "Kim ki bunu çıkarları için kullanırsa halklara ihanet etmiş olacaktır. Önümüzdeki günlerde gelişmeleri daha net göreceğiz. Buradan medyaya sesleniyorum. Kafa karıştırma yerine lütfen objektif habercilik yapın. Barış sürecinin yürümesi için bu olmazsa olmazdır. Medyaya göre bu iş bitmiş. Her gün heyet İmralı'ya gidip- geliyormuş. Oysa bu işin bitmesi için önce başlaması lazım. Henüz kesin olarak başlamış bir şey yok." dedi.

BDP olarak çözüme hazır olduklarını dile getiren Demirtaş, partilerinden bir heyetin İmralı'ya gitmesi için başvuru yaptıklarını söyledi. Bu saatten sonra topun hükümette olduğunu belirten Demirtaş, kimsenin BDP'yi suçlamaya kalkmamasını istedi. BDP'li bir heyetin bile İmralı'ya gidişinin krize dönüştürdüğünü anlatan Demirtaş, bunu yapanın kendileri değil hükümet olduğunu söyledi. 'Gazetecilerin, aydınların da İmralı'ya gidişi sağlanmalı' diyen Demirtaş, "Sadece Başbakan ve Adalet Bakanı'nın iki dudağı arasında bu süreç nasıl sürecek? Biz bu meseleye partizanca yaklaşmayacağız. Biz kararlı ve samimiyiz. Ama aynı samimiyeti karşımızdakilerden de görmek istiyoruz. Şimdi zaman kaybetmeden somut adımlar atılmalıdır. Ama operasyonlar ve mahkemelerin tutumu aynen devam ediyor. Şimdi bunlar yaşanırken biz buna nasıl inanalım? Sokakta, insanların yaşamında hiç birşey değişmeyecekse, sadece sizin güzel bir iki sözünüzle nasıl barış gelecek? Burada bir ciddiyetsizlik var. Bu sürecin artık fazla uzamaması lazım. Bu kararsız tutumun hızla düzelmesi lazım. Hükümetin artık bu konuda kalıcı adımlar atması lazım. Hükümet ne yapmak istediğini kamuoyuyla açıkça paylaşmalıdır." diye konuştu.

Yerel seçim için Van üzerinden hayalleri olanların hayal görmeye devam etmesini istediğini belirten Demirtaş konuşmasına şöyle devam etti:" Rüyalarınızda Van'ı aldığınız görün ama sadece rüyada göreceğinizi de bilin. Van üzerinde çok büyük oyunlar oynanıyor. Ama siz boyun eğmediniz, teslim olmadınız. Van'ı siyaseten ele geçirmeye çalışanlar kaybettiler kaybedecekler. Van'ın gönlünü kazanmak önemlidir. Gece-gündüz demeden çalışalım. Köy köy mahalle, mahalle gezelim. Bize küçük hesaplarını dayatanlara boyun eğmeyeceğiz." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER