ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 15:40

Demirtaş: Ne zaman istiyorlarsa seçime hazırız

Demirtaş: Ne zaman istiyorlarsa seçime hazırız


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, hiçbir siyasetçinin sandıktan korkmayacağını vurgulayarak “İstiyorlarsa sabah, öğlen, akşam seçim yaparız. Bu ay, önümüzdeki ay, ne zaman istiyorsanız seçime hazırız. Ama seçim için demokratik ortam şarttır.” dedi.

Partisinin Meclis Grup Toplantısında konuşan Demirtaş, Türkiye'nin gündeminde yeni anayasa çalışmaları olduğunu hatırlattı. Başkanlık, yarı başkanlık, iki sandık, üç sandık meseleleri bulunduğunu anlatan Demirtaş, Başbakan'ın ABD'den gündemi değiştirme hamlesi nedeniyle Türkiye’nin kaç sandık olacağını tartıştığını kaydetti. Yaklaşık 1,5 yıldır Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun 4 partinin önerilerini bir araya getirdiğini anlatan Demirtaş, “Ortaklaşılan maddeler havuzda toplanıyordu. Dört partinin uzlaştığı madde oranı yüzde 25'i. Bizim Anaysa taslağımız halka sunuldu. Bakın 3 parti AKP, CHP, MHP sanki uzlaşmayan diğer partiler gibi buradan uzlaşma çıkmaz havası yaratıyorlar. Darbe anayasasının ruhundan kopmadan bir Anayasaya olmayacaksa biz neyi tartışıyoruz. Zaten Kenan Evren en mükemmelini yapmış. Çok seviyorsanız onu halk onayına sunun. Uzlaşma Komisyonu'nda neyin uzlaşmasını arıyorsunuz? Dayatmadan vazgeçilmesi lazım. Türkiye toplumu tek ırk, toplum, dilden oluşan toplum değildir. Demokrasi anlayışınız bunu hazmetme konusunda kıtsa yeni anayasa uzlaşma komisyonunda ne işiniz var. Aynı önerileri tekrar sunmanın anlamı yok. Anayasanın yeniden inşa edilmesi gerekir. Anayasal reform ve yeni değişiklik tartışması olacaksa biz bundan kaçmayacağız. AKP'nin başkanlık sisteminden vazgeçmesi gerekir. Belki yeterince kapsamlı olmayabilir ama reform paketi üstünde çalışma yürütülebilir. Türkiye referanduma gidebilir. Anayasal reform paketini partiler gündemine alabilir. Biz BDP olarak buna hayır demeyeceğiz. Anayasal reform paketini yapmak için bile yol temizleme ihtiyacımız var. Anayasal reform paketinden önce demokrasi paketine ihtiyaç var.” diye konuştu.

"HİÇBİR SİYASETÇİ SANDIKTAN KORKMAZ"

Hiçbir siyasetçinin sandıktan korkmayacağını vurgulayan Demirtaş, istiyorlarsa sabah, öğlen, akşam seçim yapacaklarını kaydetti. ‘‘Bu ay, önümüzdeki ay, ne zaman istiyorsanız seçime hazırız. Ama seçim için demokratik ortam şarttır.’’ diyen Demirtaş, engelleri aşarak buraya geldiklerini söyledi. Yüzde 10 seçim barajı dururken, aday belirleme sisteminde her şeyin parti genel başkanının iki dudağı arasında rehin tutuluyorken bu sistemin demokratik yarışa dönüşmeye imkanı olmadığının altını çizen Demirtaş, şöyle devam etti: “Bizim seçmenimizin verdiği vergiler AKP, CHP ve MHP'nin kasasına gidiyor. Bunun adı demokratik seçim oluyor. Kendileri para içinde yüzerken bloğumuz bin bir güçlükle seçim faaliyeti yürütüyor. Seçimi tartışacaksak önce seçim sisteminin masaya yatırılması lazım. Sandık tartışmaları yapılırken üç parti kendi arasında her şeyi paylaşıp ülke kendilerinin malı gibi yiyip içmelerine göz yummayacağız.”

"ARTIK KİMSENİN BAHANESİ YOK"

PKK’nın sınır dışına çıktığını; Türkiye savaştan arınıyorsa artık kimsenin elinde bahanesi olmadığına dikkat çeken Demirtaş, “Demokrasi için daha ne bekliyorsunuz? Hükümet muhalefetin üstüne şart koşuyor. Toplumun her kesimi barış sürecinden heyecanla bahsederken şimdi geçici barışı kalıcı barışa dönüştürmenin demokratikleşme olduğunu bilmiyor mu hükümet? AKP'ye inanarak bu sürece girmedik. Demokratik mücadeleyi yürüteceğiz dedik. Hükümet süreci heba ederse ne olur diyorlar. Bunu hükümetin düşünmesi gerekir. Elimizdeki imkanlarla mücadelemizi en üst noktaya taşıyabiliriz. Bir hükümet karşısında boynu bükük değiliz. Doğru örgütlenirsek gerisini hükümet düşünsün. Nasıl yaygara kopacağını hükümet görecektir. Hükümet tedbir almak isteyecektir. Hükümet reform sürecini başlatmalıdır. Bu onların sorundur. Kendileri bilir. Türkiye'de halklar kazanacaktır. AKP bu süreçten kazançlı çıkmak istiyorsa kendileri karar verecektir. Türkiye'nin geleceğini tartışıyoruz. Hükümet ketum davranacaksa kendi kaybeder.” diye konuştu.

Demirtaş, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması gerektiğini ifade etti. Hükümetin 10 bin koruma memuru almasını da eleştiren Demirtaş, “Çok şükür zaten yeterince polis, jandarma yoktu 10 bin personel daha alacağız, rahat edeceğiz. Memleketi güvenlikçiye çevirdiniz. Güvenlikten başka bir çözüm önerisi yok hükümetin." şeklinde konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER