ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 16:41

Demirtaş: Devlet, bahçeli olsun!

Demirtaş: Devlet, bahçeli olsun!

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan Bahçeli'yi şaşırtacak sözler!


BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM'nin, böylesine tarihi helalleşme ve barış sürecine sırtını dönerek ya da tartışmaları başka yöne çekerek tarihsel rolünü oynayamayacağını söyledi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere raporuyla ilgili buradan bir helalleşme örneğinin, uzlaşma, barışma örneğinin çıkarılabileceğini söyledi. Nefrete, öfkeye, kine tarihsel bir hesaplaşmaya dönüşmesini istemediklerini vurgulayan Demirtaş, özür dilenmesinin bütün toplum vicdanını rahatlatacağını, bunun da bir taviz beklentisi olmadığını ifade etti.

Partisinin Meclis Grup Toplantısında konuşan Demirtaş, hazırlanan Uludere raporunun bir suça alet olmaktan başka bir şey olmadığını ifade eden Demirtaş, raporun yarın oylamaya sunulacağını kaydetti. Ortada üstü örtülecek, geçiştirilecek bir durum olmadığını vurgulayan Demirtaş, tarihin sorgulayacağına dikkat çekti. Komisyondaki üyelere seslenen Demirtaş, "Kullanacağınız oy ya bu suça ortak olacağınızı ya da bu suça bir parça olacağından kurtulacağınızı gösterecektir." diyen Demirtaş, komisyonun vicdanının sesini dinleyeceğini; partisinin sesini dinlemeyeceğini umut ettiğini söyledi.

İSRAİL'İN ÖZRÜ ÖNEMLİDİR

Raporda varılacak sonucun hükümetin sürece nasıl yaklaştığını da göstereceğini belirten Demirtaş, "Özür dilemekten niye gocunur? İsrail'in özür dilemesine değer veriyoruz. İsrail'in özrü önemlidir. Başka devletlerden özür isterken bunu kendi vatandaşlarımızdan nasıl esirgeriz?" diye sordu.

Alt komisyonun sadece gördüklerini yazmasının yeterli olacağını dile getiren Demirtaş, gördüklerini dahi saklayan bir komisyonun raporunu kabul edemeyeceklerini vurguladı. Buradan bir helalleşme örneğinin çıkarılabileceğinin altını çizen Demirtaş, "Uzlaşma, barışma örneği çıkarılabilir. Nefrete, öfkeye, kine tarihsel bir hesaplaşmaya dönüşmesini istemiyoruz. Bir özür bütün toplum vicdanını rahatlatır. Bu bir taviz beklentisi değildir." diye konuştu.

 Uludere ile ilgili hazırlanan raporun kabul edilmemesini ve iade edilmesini isteyen Demirtaş, komisyon ve oradaki milletvekillerinin ya bu katliamı içlerini sindirdiklerini söyleyeceğini ya da 'bu katliamı içimize sindirmedik' deyip araştırma isteyip raporun iade edilmesini isteyeceklerini ifade etti.

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarına da değinen Demirtaş, barışa olan özlemi anlattı. Orada okunan mesajın herkes tarafından heyecanla dinlendiğini anlatan Demirtaş, mesajın çarptırılmaya çalışıldığını kaydetti.

KÜRTLER VE TÜRKLER CİHANGİR'DE Mİ TANIŞTI?

"Türkler ve Kürtlerin ilk defa geçen hafta Cihangir'de karşılaştıklarını mı düşünüyorlar?" diye soran Demirtaş, "Önce birbirimizi öldürmeyi bırakalım, önce bunu durduralım. Birbirimize düşman olmaktan, düşman olarak görmekten vazgeçelim." şeklinde konuştu.

"Bu bizim kaderimiz mi; Türk Kürt düşman mı olacak?" diye soran Demirtaş, bu işin klasik, taktik bir siyaset olmadığını belirterek "Önümüzdeki seçimler için değil yüzyıllar için yapılmış bir çağrıdır. Bu mesajın doğru okunması hepimizin faydasınadır." dedi. Yüzyıllardır yapılan hatadan dönüşün kapıların açılması için yapılan bir mesaj olduğuna dikkat çeken Demirtaş, ne kadar tahrik etmeye çalışırlarsa çalışsınlar bunu devam ettireceklerini vurguladı.

"DEVLET BAHÇELİ OLSUN; AMA BAHÇEDE RENGARENK ÇİÇEKLER DE OLSUN"

Meydan meydan provokasyon çağrısı yapanların bu metni anlamaktan çok uzak olduğunu dile getiren Demirtaş, devletin nasıl olacağının sorulduğunu hatırlatarak devletin bahçeli olmasını ancak rengarenk çiçeklerin olması gerektiğini vurguladı. Ama bu bahçede kan ve gözyaşı olmamasını isteyen Demirtaş, bu bahçede Isparta'nın gülü, Hakkari'nin de lalesi, sümbülü olması gerektiğinin altını çizdi. Öfkeyle, kinle konuşmayacaklarını ifade eden Demirtaş, tüm partilerin bu mesajı doğru okuyup sahip çıkmasını talep etti.

"AKİL KADINLAR OLSUN, İÇİNE DE BAZI ADAMLAR EKLEYELİM"

Sırf Öcalan söyledi diye karşı çıkanlara seslenen Demirtaş, iki kere iki dört dese çarpım tablosunu da mı değiştireceklerini sordu. Terör örgütü PKK'nın sınır dışı çekilmesine de değinen Demirtaş, bunun için yasal güvencenin gerektiğini söyledi. Hangi yasaya göre bunun yapıldığının açığa çıkarılması gerektiğini belirten Demirtaş, Parlamento'nun destek vermesini istedi.

Akil Adamlar konusunda ise Demirtaş, "Akil Kadınlar diyelim; içine de bazı adamlar ekleyelim. Biz buna hazırız. Madem anaların gözyaşı dinecek diyoruz; bu komisyona da akil adamlar demeyelim. Artık kadınlara da o kadar saygımız olsun." dedi.

Çekilme başladığında, Şırnak'ta geçiş sırasında PKK'lılara operasyon yapılması halinde askerler ve PKK'lıların ölmesi halinde askerlere ne deneceğini soran Demirtaş, geri çekilene, karakoldakine, komisyonda görev yapacak akil adamlara güvence gerektiğini kaydetti.
    
Oluşturulacak komisyonda toplumun tüm kesimlerinden temsilcilerinin olması gerektiğini belirten Demirtaş, bu komisyonu önemsediklerini vurguladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER