ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 15:48

Demirtaş: “Askeri konvoyların önüne geçin”

Demirtaş: “Askeri konvoyların önüne geçin”


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, halktan operasyona giden askeri konvoyların önünü kesmelerini istedi.
Demirtaş, Hakkari Milletvekilleri Esat Canan, Adil Zozani, Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP İl Başkanı Rahmi Kurt ve yüzlerce kişinin bulunduğu araç konvoyu, sabah saatlerinde Çukurca ilçesine hareket etti. Oğul köyü yakınlarında kendisini bekleyen köylülerle sohbet eden Demirtaş’a ayran ikram edildi. Demirtaş ve beraberindekiler, daha sonra Kato Dağı güzergahında bulunan meşhur Şine Köprüsü’nde mola verdi. Dünyanın 7 harikalarından birinin Şine Dağı olduğunu belirten Demirtaş, “Silahların susmasıyla birlikte bu dağlar artık kuş sesleri ile yankılanacaktır” dedi.
Daha sonra Kuzey Irak’ın sıfır noktasında, Şırnak karayolu güzergahında bulunan Çığlı köyüne gelen Demirtaş ve beraberindekiler, burada yüzlerce kişi tarafından alkışlarla karşılandı. Köy meydanında halka seslenen Demirtaş, PKK’nın sınır dışına çekilmesiyle birlikte olası provokasyonlara karşı herkesin dikkatli olması çağrısında bulundu.

“OPERASYONLARA İZİN VERMEYİN”
Burada bir konuşma yapan Demirtaş, ”Bakın 8 Mayıs’ta gerillalar sınır dışına çekiliyor. Özellikle siz sınırda bulunanlar bu çekilmeyi çok iyi takip edin. Askeri operasyonların hız kazandığı söyleniyor. Sınıra doğru askeri konvoy gördüğünüzde mutlaka önünü kesin ve gitmesine engel olun. Gerekirse konvoyun önünde oturun. Gerillanın sınır dışına çekilmesinin söz edilmesinin ardından yol boylarındaki karakolların sayısı arttı ve aramalar sıklaştırıldı. Bunları da uzun konvoylar şeklinde protesto edin. Arama kararı olmadın gerekirse akşama kadar bekleyin ancak oradan ayrılmayın” dedi. Bölgede yapılan barajlara da değinen Demirtaş, “Eğer bu barajlar askeri amaçlı yapılırsa izin vermeyin; sulama amaçlı yapılırsa biz de bunu destekleriz” şeklinde konuştu.
Demirtaş’ın sıcak karşılamalarından dolayı teşekkür ettiği Çığlı köyü sakinleri, yaklaşık 500 kişiye öğle yemeği verdi. Demirtaş daha sonra Çukurca ilçesine hareket etti.

ÇUKURCA’DA DA HALKA HİTAP ETTİ
Çukurca’da Cumhuriyet Caddesi’ndeki belediye binası önünde halka seslenen Demirtaş, çözüm sürecine herkesin destek vermesi gerektiğini belirterek, ”Kürt’ü Kürdistan’da yok saydıkları için gençler dağdadır. Biz ahlaki sorumluluğumuzdan dolayı kanın durması için elimizden geleni yapıyoruz. Biz Adalet ve Kalkınma Partisi’ni desteklemiyoruz. Biz akan kanın durmasını destekliyoruz. ’Asimilasyonu kaldırdık’ diyorlar, halen Kürtçe isimler nüfus cüzdanlarına konulamıyor. Kürt’e ait ne varsa ona teslim edilmesi gerekir. Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine KCK karar aldı. PKK’lılar bu dağlardan çekiliyor. Bu fırsatı iyi değerlendirmek lazım. Dağlar boşaltılıyor, askerin taburları boşaltması lazım. Çukurca’da askeriye halktan daha fazla. Bu taburlar artık kaldırılsın. Yol kontrollerinde abartılı arama noktaları, koruculuk sistemi kaldırılmalıdır. Eğer doğru adım atılırsa inşallah bu toprak asla savaşa tanıklık etmeyecektir. Bu coğrafyada acı yaşayan herkes barışa destek veriyor. Sizden tek ricamız bu dönemde birlik ve beraberliğinizi bozmayın. Allah’ın izniyle, halkın desteği ile buradan kalıcı barış müjdeleri vermiş olacağız” ifadelerini kullandı.
Heyet daha sonra esnafı ziyaret etti.
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER