ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Eylül 2014 Çarşamba 20:27

Davutoğlu'ndan o mektuba cevap

Davutoğlundan o mektuba cevap

Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yazdığı mektuba ilişkin, "Üslubuyla kriz beklentisi görüntüsü vermek istiyorsa bu Türk ekonomisine ihanettir" dedi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski' ile Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdardoğlu'nun yazdığı mektuba ilişkin soru üzerine, şunları kaydetti:

''Böyle bir mektup gelmedi. Anamuhalefet liderinin herhalde ülkenin başbakanına bir mektup yazacaksa bunu ciddiyet içinde ve doğrudan iletmesi beklenir. Öyle bir mektup yazmış olsaydı mukabele görürdü. Bana iletilen metin eğer gerçekten CHP Genel Başkanından çıkmışsa ve CHP'nin web sayfasında yayımlanmışsa üzerinde düşünülmesi gereken ve ciddiyetle herkesin okuması gereken bir metin. Niçin biliyor musunuz? Metinde Sayın Cumhurbaşkanımıza dönük kullanılan ifadeler hem devlet ahlakı bakımdan hem şahsi nezaket kuralları bakımından utanç vericidir.''

"Türkiye'deki bankacılık sisteminin de ekonomik hayatın da garantörü Türkiye Cumhuriyeti hükümetidir. Sayın Kılıçdaroğlu bu üslubuyla dışarıda birilerine ve onların buradaki uzantılarına Türk ekonomisinde bir kriz beklentisi var görüntüsü vermek istiyorsa bu açık bir şekilde Türkiye'deki istikrara ve Türk ekonomisine yönelik bir ihanettir. Öncelikle bunun hesabını vermek durumundadır. Kime neyi jurnalliyor?"

Söz konusu mektupta 25 bankanın battığından söz edildiğini vurgulayan Davutoğlu, "25 bankayı batıran iktidarlar döneminde oluşan zihniyetle Kılıçdaroğlu aynı paralelliği sürdürürken, o şartlardan Türkiye'yi çıkarıp, Türk finansal sistemini bugünkü güçlü yapısına getiren de Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde AK Parti iktidarları olmuştur" diye konuştu.   

Başbakan Davutoğlu: "Türk ekonomisi güçlüdür, Türk finansal sistemi gayet sağlamdır. Ama herkes de bilsin ki hiç kimsenin bu finansal sistemde ayrıcalığı yoktur. Kurallar bellidir. Bu kurallar nasıl işletilecekse o şekilde de işletilir.

"Hak ettiği cevabı alacaktır"

Türkiye ve Türk ekonomisinin çok güçlü olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, "Türk finansal sistemi gayet sağlamdır ama herkes de bilsin ki hiç kimsenin bu finansal sistemde ayrıcalığı yoktur. Kurallar bellidir, bu kurallar nasıl işletilecekse o şekilde de işletilir. Bizim için önemli olan, şu veya bu bankayı korumak ya da tasfiye etmek değil, Türk finansal sisteminin kurallarını ayrımsız bir şekilde işletmektir. Bu kurallarda şimdiye kadar son 12 yılda nasıl uygulanmışsa, aynı şekilde uygulanır. Hiçbir farklı tutum da hükümetimizdenbeklemesin" değerlendirmesini yaptı. 

Türkiye'deki ekonomik ve siyasal istikrarın güvencesinin hükümetleri olduğunu yineleyen Davutoğlu, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu provokatif açıklamaları eminim, hem iş dünyamızca hem olaylara objektif bakan sivil toplumca ve basın mensuplarınca dikkatlice değerlendirilecek ve hak ettiği cevabı alacaktır" açıklamasında bulundu. 

Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na Bank Asya mektubu

 

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER