ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 14:15

Davutoğlu, Suriye Kürt Ulusal Konseyi temsilcileriyle görüştü


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (SKUK) temsilcilerini Bakanlık’ta kabul etti. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara’da bulunan Suriye Kürt Ulusal Konseyi heyeti, Bakan Davutoğlu ile görüştü. Kameraların görüntü almasından sonra görüşmeye geçildi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, görüşmede SKUK’un Suriye Ulusal Koalisyonuna katılma kararı ışığında Suriye’deki durum bütün boyutlarıyla ele alındı. Bu kapsamda rejimin sivil halka karşı devam eden saldırıları, rejimin elindeki kimyasal silahların imhasına ilişkin süreç, ülkenin kuzeyinde Türkiye sınırına yakın bölgelerde meydana gelen çatışmalar ve Cenevre 2 süreci hakkında karşılıklı değerlendirmelerde bulunuldu.

Türk tarafının SKUK'un Suriye Ulusal Koalisyonu'na (SUKO) katılma kararı desteklediği kaydedilirken bunun Suriye halkının meşru temsilcisi konumundaki Koalisyona güç katacağı ve Cenevre 2 sürecinde Suriye halkının daha bütünlüklü bir yapı içinde temsil edilmesine imkan tanıyacağı belirtildi. SKUK yetkilileri de Suriye Kürtlerinin haklarını birleşik bir Suriye içinde eşit Suriye vatandaşları olarak arayacaklarını söyleyerek, SUKO’ya katılma kararlarının da bu iradenin bir yansıması olduğunu belirtti.

"ZOR SÜREÇTE YANIMIZDA TÜRKİYE VAR"

SKUK yetkilileri zor süreçte yanlarında en net duruşu sergileyen ülkenin Türkiye olduğunu ifade ettikleri öğrenilirken, Türkiye üzerinden gelen insani yardımın kendileri için son derece büyük önem taşıdığını ve bunun için Kürt toplumu dahil tüm Suriye halkının Türkiye’ye minnettar olduğunu ifade ettikleri belirtildi. SKUK yetkilileri ayrıca Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiklerini vurgulayarak, Türkiye'nin Suriye halkına sağladığı çok yönlü destek için teşekkür etti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER