ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 20:18

Davutoğlu, Slovakya ve Macaristan'ı ziyaret edecek


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 30-31 Ekim'de Slovakya ve Macaristan'ı ziyaret edecek.
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Davutoğlu'nun Slovakya Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak'ın davetine icabetle yarın Slovakya'yı ziyaret edeceği belirtildi.
Açıklamada, Dışişleri Bakanı Lajcak'la yapacağı görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Türkiye'nin AB müzakere süreci ve Kıbrıs konularının ele alınacağı, başta Mısır ve Suriye'deki gelişmeler olmak üzere güncel bölgesel ve uluslararası sorunlarda fikir teatisinde bulunulacağı kaydedildi. Davutoğlu'nun ziyaret kapsamında Slovakya Başbakanı Robert Fico ile de görüşeceği bildirildi.
Söz konusu ziyaretin, iki ülke arasında dostluğa dayanan çok iyi düzeydeki ilişkilerin daha da geliştirilip güçlendirilmesi bakımından önemli bir vesile teşkil edeceği değerlendirmesinde bulunuldu.
Davutoğlu'nun Slovakya'daki temaslarının ardından, Macaristan Dışişleri Bakanı Janos Martonyi'nin davetine icabetle, 30-31 Ekim'de Budapeşte'de düzenlenecek ve Avusturya, AB Dönem Başkanı Litvanya ile Batı Balkan ülkelerinin de katılacakları, Visegrad Grubu Dışişleri Bakanları toplantısına iştirak etmek üzere Macaristan'a geçeceği bildirildi.
Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Orta Avrupa'nın dört önemli ülkesi, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya'dan müteşekkil Visegrad Grubu'nun, bölge ülkeleri arasında işbirliğinin güçlendirilmesine, ayrıca bölgesel istikrar ve refaha katkıda bulunan bir oluşum, Balkanlar'ın ise gerek Türkiye, gerek Visegrad Grubu ülkelerinin güçlü tarihi, kültürel ve insani bağları bulunan, barış, istikrar ve refahına büyük önem atfedilen bir bölge olduğu belirtildi.
Açıklamada, toplantı çerçevesinde, Visegrad Grubu ve Batı Balkan ülkeleri dışişleri bakanlarıyla, bölgenin ekonomik ve demokratik gelişimine ortak katkıda bulunulmasına yönelik işbirliği projelerini değerlendirileceği, bölgedeki son gelişmeler ve bölge ülkelerinin Avrupa-Atlantik kurumlarıyla işbirliği süreçleri hakkında fikir alışverişinde bulunulacağı kaydedildi.
Açıklamada, "İlk kez davet edildiği söz konusu toplantının Türkiye'nin bölge ülkeleriyle olan özel ilişkilerini pekiştireceğine ve daha ileri aşamalara taşınmasına fırsat yaratacağına inanılmaktadır" ifadesi kullanıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER