ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 11:52

Davutoğlu, Mali için Cidde’ye gidiyor


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bakanlar Düzeyinde Mali Temas Grubu Toplantısı’na için Suudi Arabistan’ın Cidde şehrine gidiyor.

    Bakanlıktan yapılan duyuruda, 13 Mayıs 2013 tarihindeki toplantıya Türkiye’den Davutoğlu başkanlığında bir heyetin katılacağı ifade edildi. Açıklamada, Türkiye’nin tarihi ilişkileri bulunan dost ve kardeş Mali’nin 2012 yılı Ocak ayından itibaren yaşanan gelişmelerle birlikte ülkenin ciddi meydan okumalarla karşı karşıya kaldığı hatırlatılarak, bu dönemde Türkiye’nin, en başından bu yana Mali’nin egemenlik, toprak bütünlüğü ve siyasi istikrarına verdiği önemin bilinciyle hareket ettiği Afrika Birliği ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) önderliğinde, Mali’nin siyasi iradesiyle uyum içerisinde ve BM ile uluslararası toplumun desteğiyle yürütülen girişimleri desteklediğine işaret edildi.

    MALİ’YE ARTAN TÜRKİYE DESTEĞİ

    İkili planda üst düzey ziyaretlerle dost ve kardeş Mali’ye Türkiye desteğinin ortaya konulduğu ve sonrasında Mali Dışişleri ve İşbirliği Bakanı'nın ziyareti sırasında ilişkilerin her alanda geliştirilmesini temin edilerek bir Eylem Planı hazırlandığın kaydedildi.

    Öte yandan, meydana gelen gelişmelerden etkilenen bütün komşu devletlerin İİT üyesi olması ve İİT’nin bu süreçte Mali’ye destek vermesi gerektiği düşüncesiyle konunun geçtiğimiz Şubat ayında Kahire’de düzenlenen 12. İİT Zirvesi’ne Türkiye tarafından taşındığına dikkat çekildi.

    Açıklamada, söz konusu konferans sırasında kabul edilen deklarasyonla ve Türkiye girişimleriyle kurulan Mali Bakanlar Düzeyinde Temas Grubu’nun bu kapsamda 13 Mayıs tarihinde Cidde’de gerçekleştireceği toplantı ile Mali’de yaşanan gelişmelerin değerlendirilmesine ve ortaklaşa atılabilecek adımların belirlenmesi sağlanacağı vurgulandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER