ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 19:24

Davutoğlu, Kabe'deki revakları konuştu


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Kabe'deki revaklara ilişkin Suudi Arabistan makamlarına henüz alternatif bir projede bulunmadıklarını'' bildirdi.
    
Davutoğlu, CHP Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu'nun soru önergesini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına cevaplandırdı.
    
Hükümetin yurt dışındaki Türk ve Osmanlı mirası eserlerin korunmasına büyük önem atfettiğini belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:
    
''Bu çerçevede, Kabe'deki revaklar dahil somut kültürel mirasımızı oluşturan eserlerin öncelikle bulundukları yerlerde bakımı, korunması ve restorasyonu, somut olmayan kültürel mirasımızın keza bulundukları ülkelerde yaşatılması, Anadolu'dan yasa dışı yollarla kaçırılan kültürel mirasımızın ise ülkemize iadesi için meşru, aktif ve istikrarlı bir politika izlemektedir. Hükümetimiz, bu alanda geçmişte vuku bulan bazı oldu-bittileri engellemek ve önleyebilmek için diplomasinin tüm imkanlarını kullanmaya kararlıdır.''
    
Davutoğlu, Kabe'nin genişletilme projesine ilişkin soruya da şu karşılığı verdi:
    
''Kasım 2009'da revakların yıkılacağına dair yeni duyumlar alınması ve tavaf alanının genişletilmesi projesinin Kral Abdullah bin Abdülaziz tarafından ilke itibariyle uygun görüldüğünün öğrenilmesi üzerine, gerek ben, gerek sayın başbakanımız, çeşitli vesilelerle görüştüğümüz Dışişleri Bakanı Prens Saud al Faysal ve Kral Abdullah bin Abdülaziz nezdinde konuyu yakından takip ederek, Ecyad Kalesi'nin Aralık 2001'de yıkılmasından sonra Kabe'de kalan yegane Türk-Osmanlı eseri niteliğindeki revakların zarar görmesinden ciddi endişe duyduğumuzu dile getirdik. Revakların hem Türkiye hem Suudi Arabistan'ın hem de tüm İslam aleminin ortak kültürel mirası olduğunu hatırlatarak, tavaf alanının genişletilmesi projesi kapsamında revakların bulundukları yerde korunmasına büyük önem verdiğimizi vurguladık. Muhataplarımız her seferinde revakların korunmasına özen gösterileceğini ifade ettiler. Kültürel mirasımız ve İslam kültür mirası açısından büyük önemi haiz konunun dikkatle takip edilmesi sürdürülmektedir.''
    
CHP'li Loğoğlu'nun, ''AKP Hükümeti, Suudilere alternatif proje önereceğini açıklamıştır. Bu proje önerilmiş midir-'' sorusuna da Davutoğlu, ''Suudi Arabistan makamlarına henüz alternatif bir proje önerisinde bulunulmadı'' cevabını verdi.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER